CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

bodlok Desjardinův
Zebrasoma desjardinii (Bennett, 1836)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Actinopterygii - paprskoploutví »  řád Perciformes - ostnoploutví »  čeleď Acanthuridae - bodlokovití »  rod Zebrasoma - bodlok

Vědecká synonyma

Acanthurus desjardinii Bennett, 1836
Zebrasoma desjardini (Bennett, 1836)

Obrázky


Velikost

40 cm

Rozšíření

Indický oceán - od Rudého moře, východní a jižní Afriky až po Indii, Jávu a Kokosové (Keelingovy) ostrovy

Popis

Tělo vysoké, ze stran silně stlačené, ve standardní délce je výška obsažena 1,8krát až 2krát. Rypec protáhlý, ústa malá; lopatkovité zuby s vlnitou hranou rostou těsně u sebe, v horní čelisti jich bývá nanejvýš 16, v dolní čelisti 18.
Nepřerušovaná hřbetní ploutev se 4 tvrdými paprsky a 27 až 31 měkkými paprsky je mimořádně vysoká (nejdelší měkký paprsek u dospělých exemplářů je ve standardní délce obsažen 2,1krát až 2,5krát); řitní ploutev se 3 tvrdými paprsky a 22 až 24 měkkými paprsky je také vysoká; prsní ploutve s 15 až 17 paprsky (obvykle 16); ocasní ploutev uťatá nebo mírně okrouhlá. Na každé straně ocasního násadce má drážku, do které zapadá ostrá skalpelovitá čepel; před čepelí nemá chomáč tuhých štětin.
Zbarvení šedohnědé až tmavě hnědé (pod vodou často vypadá, jako by byl téměř černý) se svislými žlutooranžovými pruhy na horních dvou třetinách těla; dolní třetina těla s oranžovými tečkami, tečky na hlavě nažloutlé nebo nazelenalé; přes oko se táhne tmavý pruh a další pruh se táhne od přední části hřbetní poutve ke kořeni prsních ploutví; na těle jsou často patrné světlé a tmavé pruhy; kolem čepele na ocasním násadci někdy bývá purpurově fialová skvrna; hřbetní a řitní ploutev s mnoha obloukovitými žlutými pruhy souběžnými s linií těla a s vnějším okrajem ploutve; ocasní ploutev hnědá se žlutavými nebo nazelenalými tečkami.

Ekologie

Žije na korálových útesech nebo nad skalnatým dnem, obvykle ne ve větší hloubce než 20 metrů. Živí se bentickými řasami.

Možné záměny

Literatura

John E. Randall, A Revision of the Surgeon Fish Genera Zebrasoma and Paracanthurus (PACIFIC SCIENCE, Vol. IX, October, 1955)

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat název či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu názvu chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře