CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

kmen

drápkovci
Onychophora Grube, 1853

říše Animalia - živočichové »  pododdělení Protostomia - prvoústí

Taxonomie

Je známo asi 80 druhů.

Velikost

Až 15 cm délky.

Popis

Jméno dostali podle dvojicé drápků, které zakončují nečlánkované končetiny. Stejnoměrně článkované tělo pokrývá kutikula, kterou jednou za čas svlékají. Při každém svlékání přibývá počet článků i panožek. Na hlavě mají pár kroužkovaných tykadel a pod nimi jsou poměrně dokonalé oči s rohovkou i čočkou. První pár panožek (onychopodií) je přeměněn v kusadla, v ústech je navíc několik masitých pedipalp, vylučujících lepivý sekret. Vylučovací soustavu tvoří metanefrídie. Cévní soustava je otevřená. Dýchají vzdušnicemi. Protože nemohou vzdušnice uzavírat (jak to například dělá hmyz), hrozí jim vyschnutí a musí se stále zdržovat ve vlhku.

Ekologie

Jsou to gonochoristé s přímým vývojem. Některé druhy kladou vajíčka, jiné rodí živá mláďata. U amerických živorodých druhů dokonce nacházíme jednoduchou placentu vyživující zárodek a vývoj embrya může trvat i 15 měsíců. V okamžiku vylíhnutí, či narození jsou mláďata podobná dospělcům.
Všichni drápkovci jsou masožraví. Z ústních žláz vystřikují lepkavou tekutinu, která na vzduchu tuhne. Užívají ji hlavně k lovu, k znehybnění kořisti, ale i pro obranu. Na jejich vlastním těle se vlákna rozpadají.

Rozšíření

Žijí jen na jižní polokouli ve vlhkých tropech.

Literatura

Upraveno podle: Přispěvatelé Wikipedie, Drápkovci [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2006, Datum poslední revize 16. 03. 2006, 12:19 UTC, [citováno 8. 08. 2006] http://cs.wikipedia.org/w/index.php?titl...

Související hesla

živoucí fosílie

Podřízené taxony

Počet záznamů: 1

řád Euonychophora Hutchinson, 1930

Odkazy a literatura


Použité zdroje

ABRS (2009-2019): Australian Faunal Directory [https://biodiversity.org.au/afd/home], Australian Biological Resources Study, Canberra
Australian Faunal Directory Checklist Output
Group: ONYCHOPHORA
Generation Date: October 23, 2008 11:22:11 AMGMT
[Datum citace: 30. prosinec 2008]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře