CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

kmen

želvušky
Tardigrada Spallanzani, 1777

říše Animalia - živočichové »  pododdělení Protostomia - prvoústí

Obrázky

Echiniscus granulatus - želvuška zrnitá

Echiniscus granulatus - želvuška zrnitá

Autor: Hana Motyčková

Taxonomie

Celkem je známo asi 400 druhů, z toho v České republice najdeme 110 druhů.

Popis

Želvušky mají osm nečlánkovaných nohou na konci s drápky, tenkou kutikulu pokrytou dlouhými chloupky a příčně pruhované svaly. Ústní ústrojí zahrnuje i dlouhé bodce, kterými vysávají potravu.

Ekologie

Jsou to gonochoristé a mají přímý vývoj. Kutikulu často svlékají i v dospělosti. V nepříznivých podmínkách upadají do anabiózy. V tomto stavu vydrží sucho, osmihodinové ponoření do tekutého helia, var, škodlivé záření i anaerobní podmínky.

Zajímavosti

Želvušky dokáží v anabióze přežít radiaci až 570000 radů (což je oproti člověku více jak tisícinásobek), vydrží rozpětí teplot cca od -270 do +120 stupňů celsia.Snese též vakuum a tlaky 6x vyšší než je na nejhlubším dně oceánu. Bylo zjištěno,že želvuška přežila na jistém vzorku mechu více jak 120 let, když došlo k navlhčení tohoto vzorku vodou. Želvuška je považována za nejodolnějšího tvora planety Země.

Literatura

Upraveno podle: Přispěvatelé Wikipedie, Želvušky [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2006, Datum poslední revize 16. 07. 2006, 13:19 UTC, [citováno 8. 08. 2006] http://cs.wikipedia.org/w/index.php?titl...

Zařazené taxony

Počet záznamů: 3

třída Eutardigrada Marcus, 1927
třída Heterotardigrada Marcus, 1927
třída Mesotardigrada Rahm, 1937

Odkazy a literatura


Použité zdroje

Opravilova V. & Kubicek F. 1999: Trdigrada. In: Opravilova V., Vanhara J.
& Sukop I. (eds): Aquatic Invertebrates of the Palava Biosphere Reserve of UNESCO. Folia Fac. Sci. Nat. Uni. Masaryk. Brun., Biol., 101: 103-105. (do
BioLibu: 3 druhy)

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře