CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

majka obecná
Meloe proscarabaeus Linnaeus, 1758

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Coleoptera - brouci »  čeleď Meloidae - majkovití »  rod Meloe - majka »  podrod Meloe

Vědecká synonyma

Proscarabaeus proscarabaeus (Linnaeus) Stephens, 1829
Triungulinus andrenatarum Dufour, 1828
Meloe atratus Meyer, 1793
Meloe brunsvicensis Meyer, 1793
Meloe crispatus Fairmaire, 1884
Meloe cyaneus Mulsant, 1857 nec Meyer, 1793
Meloe cyanella Brullé, 1832
Meloe exaratus Faldermann, 1832
Meloe gallicus Baudi, 1878
Meloe incertus Tauscher, 1812

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

15 - 40 mm

Popis

Sameček je vždy zřetelně menší než samička, ta je nápadná svým enormně velikým a nadmutým zadečkem. Barva je modročerná. Krovky nekryjí zadeček.

Ekologie

Jsou to teplomilni a suchomilní brouci. Imaga jsou fytofágní a vyskytují se často na květech nebo jiných částech rostlin. Vývoj je velmi složitý (hypermetabolie). Samička klade mělce do země veliké množství vajíček, 2 až 4 tisíce, avšak jen nepatrné procento dospěje do stadia imaga. Malé, asi 2 mm velké larvy prvního instaru zvané triungulini vylézají do květu, kde se zvláštními drápky na nohách přichytí přilétlé samotářské včely, sbírající potravu. Přichycená larvička se nechá odnést do hnízda hostitelského druhu (mnohdy se splete a přichytí se na jiný hmyz např. čmeláka, což je pro larvu osudové). Tam vniká do zárodečných buněk a živí se včelím plodem. Dalších 4 - 5 instarů je ponravovitých. Jeden z těchto instarů, zvaný pseudochrysalis je nepohyblivý, nepřijímá potravu, často přezimující. Teprve poslední je opět pohyblivý a kuklí se. Dospělý brouk po vylíhnutí opouští hnízdo.

Zajímavosti

Majka obecná je stejně jako její příbuzní jedovatý brouk. V ohrožení vylučuje jedovatý kantaridin. Ten může být již v dávce 30 mg pro člověka smrtelný. Řada živočichů je však proti jedu odolná.

Literatura

Hůrka K. (2005): Brouci České a Slovenské republiky, Nakladatelství Kabourek, Zlín
Reichholf-Riehm H. (1997): Hmyz a pavoukovci, Ikar, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Možné záměny

Meloe violaceus Marsham, 1802 - majka fialová

Mapy rozšíření

Zařazené taxony

Počet záznamů: 1

poddruh Meloe proscarabaeus proscarabaeus Linnaeus, 1758

Meloe proscarabaeus proscarabaeus


Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [124031]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Meloe proscarabaeus Linnaeus, 1758]
Datum citace: 9. březen 2012
CZ Hudec K., Kolibáč J., Laštůvka Z., Peňáz M. a kol. (2007): Příroda České republiky: průvodce faunou, Academia [jako Meloe proscarabaeus]
CZ EN Farkač J., Král D. & Škorpík M. (eds.) (2005): Červený seznam ohrožených druhů České republiky - Bezobratlí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha, 760 pp. [jako Meloe proscarabaeus Linné, 1758]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře