CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

Ferocactus histrix (DC.) G.E.Linds.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Caryophyllales - hvozdíkotvaré »  čeleď Cactaceae - kaktusovité »  rod Ferocactus

Téměř ohrožený

Obrázky

Popis

Velký kulovitý kaktus, v přírodě dorůstající výšky až 1 m a průměru 80 cm. Kmen tmavozelený, ma 24 poměrně vysokých žeber s plstnatými areolami, v kterých je 7-12 tenkých hnědavých okrajových a 3-4 středových, jantarově žlutých až 6 cm dlouhých trnů. Kvete v létě u temene, zvonkovitými květy, 2,5-3 cm dlouhými. Květy mají krátkou korunní trubku, podlouhlé, do špičky vybíhající korunní lístky zářivě žluté barvy. Plod je asi 2 cm dlouhý, jedlý a obsahuje malá hnědá semena.

Pěstování

Na přímém slunci, mírně vápenatý, dobře propustný substrát. V růstové fázi bohatě zalévat, občas přihnojit, v zimě udržovat na suchu. Teplota by neměla klesat pod 13 st.C. Nejčastěji množíme výsevem.

Rozšíření

Střední a východní Mexiko.

Odkazy a literatura

EN C. Ulloa et al. (2017): An integrated assessment of the vascular plant species of the Americas, Science. 358. 1614-1617 [jako Ferocactus histrix (DC.) G.E. Linds.]
Datum citace: 25. září 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře