CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

Pytho depressus (Linnaeus, 1767)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Coleoptera - brouci »  čeleď Pythidae »  rod Pytho

Vědecká synonyma

Tenebrio depressus Linnaeus, 1767

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

imago 8 - 16 mm
larva až 22 - 30 mm

Popis

Barevně velmi variabilní druh, modrý, nazelenalý nebo fialový, nezralé kusy jsou rezavě červené s kovovým leskem.

Ekologie

Pytho depressus je saproxylický brouk žijící pod borkou různých odumřelých dřevin. Nalézán nejčastěji pod kůrou borovic, někdy i jiných jehličnanů, vzácně pod kůrou listnáčů.

Larvy se vyvýjí v rozkládajícím se lýku porostlém plísněmi. Imaga žijí poměrně skrytě. Občas je možné je nalézt ve feromonových lapačích na kůrovce, kvůli čemuž jsou v některých zdrojích uváděni mezi jejich predátory. Pravděpodobně však půjde o všežravé oportunisty. Větší početnosti byly zaznamenány např. při hromadnějším hynutí vejmutovek. U nás se vyskytuje ještě příbuzný a velmi vzácný druh P. abieticola.

Literatura

Hůrka K. (2005): Brouci České a Slovenské republiky, Nakladatelství Kabourek, Zlín

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [124655]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Pytho depressus Linnaeus, 1767]
Datum citace: 9. březen 2012
CZ EN Zahradník P. (2017): Seznam brouků (Coleptera) České republiky a Slovenska, Lesnická práce, s.r.o. [jako Pytho depressus (Linnaeus, 1767)]
Datum citace: 31. leden 2020

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře