CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

Paedocypris progenetica Kottelat M., Britz R., Hui T. H. & Witte K.-E., 2006

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Actinopterygii - paprskoploutví »  řád Cypriniformes - máloostní »  čeleď Cyprinidae - kaprovití »  rod Paedocypris

Velikost

7,9 mm. Nejmenší ryba na světě.

Popis

Miniaturní ryba přežívá v extrémních podmínkách v jezírkách kyselé vody uprostřed tropických lesů. V těchto lesích je nedostatek potravy. Ryba si vystačí s planktonem, který se nachází na dně jezírek. Má i další zvláštnosti, které souvisí s velikostí. Mozek například není chráněn kostmi.

Ekologie

Samičky nesou jen několik málo jiker. Samečkové proto mají na spodní straně těla malý háček. S pomocí tohoto háčku oplodňují jikry jednotlivě. Protože má minimální délku může ryba přežívat i období extrémního sucha v posledních loužích bažin. Je ohrožována člověkem. Kácení tropických pralesů a vysušování bažin kvůli vysazování technických plodin bere nejmenší rybě poslední zbytky přirozeného životního prostředí.

Rozšíření

Žije v bažinách indonéského ostrova Sumatra.

Odkazy a literatura

CZ AQUATAB. World Wide Web electronic publication [species/29936]

Plíštil J. (Ed.) (2009): AQUATAB. World Wide Web electronic publication [http://aquatab.net] [jako Paedocypris progenetica Kottelat, Britz, Tan & Witte, 2006]
Datum citace: 17. leden 2010
CH DE EN FR IT NL PR SP FishBase [62548]

Froese R., Pauly D. (eds.): FishBase [http://www.fishbase.org]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře