CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

chňapal červený
Lutjanus campechanus (Poey, 1860)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Actinopterygii - paprskoploutví »  řád Perciformes - ostnoploutví »  čeleď Lutjanidae - chňapalovití »  rod Lutjanus - chňapal

Vědecká synonyma

Mesoprion campechanus Poey, 1860
Lutjanus aya (non Bloch, 1790)
Lutjanus blackfordii Goode & Bean, 1878
Lutjanus campechianus Poey, 1860

Další názvy

= chňapal rudý

Obrázky

Taxonomie

Dříve někdy označován jako Lutjanus aya.

Velikost

Maximální celková délka kolem 100 cm; běžná velikost do 60 cm. Pohlavní dospělosti dosahuje při délce kolem 30 až 40 cm.

Popis

Tělo relativně vysoké. Oči malé (jejich průměr je v délce hlavy obsažen více než 6,5krát); délka preorbitální kosti odpovídá 8 nebo 9 % standardní délky; zuby na kosti radličné jsou uspořádány do tvaru písmene V nebo půlměsíce, s poměrně dobře vyvinutým středním výběžkem; jazyk s dvěma ploškami granulovitých zubů. Hřbetní ploutev s 10 tvrdými paprsky a 14 měkkými paprsky; řitní ploutev u jedinců delších než 5 cm je zašpičatělá, s 3 tvrdými paprsky a 9 (někdy 8) měkkými paprsky; prsní ploutve se 17 paprsky jsou dlouhé, ale nedosahují k řitnímu otvoru. Šupiny nad postranní čárou jsou uspořádány do řad, které se zvedají šikmo od postranní čáry směrem k linii hřbetu.
Zbarvení: Šarlatové až cihlově červené; exempláře menší než přibližně 30 až 35 cm mají v horní části boků pod prvními měkkými paprsky hřbetní ploutve velkou tmavou skvrnu.

Ekologie

Dospělci žijí nad skalnatým dnem v hloubkách mezi 10 až 190 m, nejčastěji však mezi 30 až 130 m. V severní části své oblasti výskytu se zpravidla objevuje v hlubších vodách. Mladší jedinci obývají mělké vody, zpravidla nad písčitým nebo bahnitým dnem. Jeho potravou jsou především ryby, garnáti, krabi, červi, hlavonožci a některé složky planktonu, jako jsou pláštěnci a plži. Tření probíhá od dubna do prosince, ale v severozápadní části Mexického zálivu vrcholí v červnu až srpnu a u jihozápadního pobřeží Floridy vrcholí v srpnu až září. Jikry mají v průměru 0,77 až 0,85 mm a líhnou se během 20 až 27 hodiny (při teplotě 23 až 27ºC). Odhaduje se, že se dožívá nanejvýš 10 až 16 let.

Rozšíření

Mexický záliv a atlantické pobřeží USA; směrem na sever zasahuje až k pobřeží státu Massachusetts, ale severně od Jižní a Severní Karolíny je vzácný.

Literatura

Allen, G. R., 1985, FAO Species Catalogue. Vol. 6. Snappers of the world. An annotated and illustrated catalogue of lutjanid species known to date. pp. 68, 69
Autor: Petr Čech

Odkazy a literatura

CZ AQUATAB. World Wide Web electronic publication [species/15420]

Plíštil J. (Ed.) (2009): AQUATAB. World Wide Web electronic publication [http://aquatab.net] [jako Lutjanus campechanus (Poey, 1860)]
Datum citace: 17. leden 2010
CH DE EN FR IT NL PR SP FishBase [1423]

Froese R., Pauly D. (eds.): FishBase [http://www.fishbase.org]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře