CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

hvězdovka Pouzarova
Geastrum pouzarii V.J. Staněk

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Geastrales »  čeleď Geastraceae - hvězdovkovité »  rod Geastrum - hvězdovka

Vědecká synonyma

Geastrum pedicellatum var. pouzarii (V.J. Staněk) Dörfelt
Geastrum campestre var. pouzarii (V.J. Staněk) Calonge

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Uzavřená plodnice zprvu podzemní, kulovitá, 7–15 mm široká. Vnější okrovka puká v 5–12, nejčastěji však 7–10 nestejných, polohygroskopických cípů, které jsou na konci zašpičatělé a někdy rozštěpené. Cípy se rozkládají do hvězdy o průměru 2–5 cm. Vnější okrovka 1–2 mm tlustá, nelesklá, jakoby pomoučněná, za čerstva zprvu světle okrová, později okrově až masově žlutohnědá, ve vlhku červenající, někdy rozpukaná. Staré plodnice jsou skoro černé. Myceliová vrstva je bělavá, později světle červenohnědá, na povrchu s vrstvičkou humusu. Za vlhka se velmi lehce odlupuje. Vnější povrch okrovky po odloupnutí myceliové vrstvy za čerstva bílý, s opálovým leskem, později zažloutlý až šedavý, u mladých i starých plodnic s charakteristickými čárkovitými rýžkami, probíhajícími ve směru každého cípu a sbíhajícími se ke špičce. Vnitřní okrovka kulovitá, 5–15 mm široká, světlejší než vnější okrovka, většinou šedavá, její povrch je jemně zrnitý, jakoby pomoučněný, při zvětšení zrnitě drsný. V dolní polovině je vnitřní okrovka zúžená a přechází ve zřetelný kruhový val, pod kterým je patrný světle žlutohnědý, 1–3 x 2–4 mm velký krček. Ústí řasnatě skládané, kuželovité, dole ohraničené tím, že granulace povrchu vnitřní okrovky na okraji ústí končí. Barva ústí je někdy trochu tmavší než ostatní povrch.

Možné záměny

Záměna je možná především za hvězdovku drsnou – Geastrum campestre, rostoucí na podobných stanovištích. Ta však nevytváří čerstvé plodnice na jaře, odlišuje se myceliovou vrstvou pevně přichycenou na plodnici, pod níž není vnější povrch okrovky rýhovaný. Kromě toho má větší výtrusy (6–7,5 μm). Další druhy hvězdovek jsou méně podobné, např. hojnější hvězdovka pastvinná – Geastrum schmidelii má výraznější ústí vnitřní okrovky, nehygroskopické plodnice, a rovněž neroste na jaře.

Rozšíření

Druh rozšířený v Evropě a Asii, zaznamenán však také v Severní Americe (Mexiko). Vedle ČR je znám ze Španělska, Švýcarska a Ruska (Rostovské oblasti a pohoří Altaj). V ČR je hvězdovka Pouzarova známa pouze z Čech (aktuální výskyt jen v termobohemiku), na Moravě chybí. Jde o druh dlouho považovaný za český endemit. Je možno hovořit o třech centrech výskytu: jz. okraj Prahy (přírodní park Prokopské a Dalejské údolí), Dolní Povltaví a teplá část Českého středohoří; ostatní lokality jsou izolované a některé z nich dnes už pouze s historickými nálezy.

Ekologie

Saprotrofní druh rostoucí na slunných svazích skalních stepí, případně na jižních stráních porostlých řídkým akátem. Upřednostňuje bazický podklad.

Fenologie

Plodnice vyrůstají od března do května, při mírném průběhu zimy vzácně již v lednu (to ale pouze na výhřevných podkladech – vápenec, diabas). Na lokalitách pak vytrvávají celý rok.
Autor: Martin Kříž

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Možné záměny

Geastrum campestre Morgan - hvězdovka drsná
Geastrum schmidelii Vittad. - hvězdovka pastvinná

Biotopy

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Geastrum pouzarii V.J. Staněk]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Holec J. & Beran M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky, Příroda, Praha, 24: 1-282. [jako Geastrum pouzarii V. J. Staněk]
Datum citace: 4. srpen 2012
CZ Slavíček J. (ed.) (2014-2018): Číselník hub České republiky 2018, Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Geastrum pouzarii V.J. Staněk]
Datum citace: 16. září 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře


Vysvětlivky

g Dg - diagnostický druh

n Nat - druh charakterizující vyšší míru kvality stanoviště v rámci typu

r Rar - vzácný druh s charakteristickým výskytem na stanovišti