CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

myš sinajská
Acomys dimidiatus (Cretzschmar, 1826)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Muridae - myšovití »  rod Acomys - bodlinatka

Vědecká synonyma

Mus dimidiatus Cretzschmar, 1826 o
Acomys cahirinus dimidiatus (Cretzschmar, 1826)
Acomys (Acomys) dimidiatus (Cretzschmar, 1826)

Další jména

= bodlinatka sinajská

Málo dotčený LC

Obrázky


mládě


Velikost

LC 90-150 mm, LCd 90-120 mm, LTP 18-21 mm, LA 17-20 mm, G 30-45 g

Popis

Charakteristickým znakem bodlinatek jsou ploché ostny, které jsou roztroušeny v srsti na hřbetě. Bodliny jsou uvnitř duté a začínají se mláďatům objevovat asi po 3 měsících života. Bodlinatka sinajská má vrchní stranu těla pískově hnědou nebo žlutohnědou, místy prosvítá šedá. Za ušima má světlé skvrny, bílé jsou také končetiny a spodina těla. Hranice mezi světlým spodkem tmavším vrškem je poměrně ostrá. Ocas je pokryt velice tenkou kůží, na které jsou patrné kroužky ze šupin a mezi nimi řídké osrstění. Kůže z ocasu se velmi snadno svléká, proto nelze doporučit chytání bodlinatek za ocas, což je u některých jiných myší běžný způsob držení.

Ekologie

Bodlinatky sinajské obývají převážně suché stepi a polopouště, ale nevyhýbají se ani suchým opadavým lesům a v Egyptě se poměrně často vyskytují i na polích nebo v zahradách. Žijí obvykle ve velkých skupinách se složitou sociální strukturou, jejímž základem je rodina. Cizí jedince přijímá takováto skupina velmi neochotně a někdy je dokonce zabíjí, na což musíme pamatovat zejména při začleňování nových zvířat do chovu. Bodlinatky jsou zvířata soumračná a noční, den tráví převážně v chladnějších úkrytech. Většinou si nevyhrabávají vlastní nory, ale schovávají se pod kameny nebo v různých štěrbinách. Ani hnízdo si samice nebuduje nijak pečlivě, bývá to obvykle jen několik stébel trav. V potravě bodlinatek je značnou měrou zastoupena živočišná potrava, hlavně hmyz a jeho larvy, ale také různé druhy plžů. Hlavní část potravy však tvoří semena rostlin a v menší míře i jejich kořínky a zelené části. Jejich životní prostředí není na zdroje potravy příliš bohaté, proto dovedou živiny daleko lépe využívat, než třeba myš domácí. Na to je potřeba pamatovat při jejich chovu a zbytečně je nepřekrmovat, protože pak snadno tloustnou a přestávají se rozmnožovat.

Ve volné přírodě trpí dost často různými cizopasníky, zejména krevními (Haemobartonella sp., Hepatozoon sp., Trypanosoma acomys, Bartonella sp., Babesia sp.), blechami (Parapulex chephrenis, Xenopsylla dipodilli) a vzácné u nich nejsou ani vši (Polyplax oxyrrhyncha, Polyplax brachyrrhyncha).

Samice je březí 36-39 dní, rodí obvykle 2-3 mláďata (často i 1), která jsou značně vyvinutá, jsou osrstěná, buď již vidí nebo prohlédají několik hodin po narození a jsou schopná koordinovaného pohybu. Porodní váha se pohybuje mezi 5-6 g. Mláďata sají okolo 20 dnů, ale již pátý den se přikrmují pevnou potravou. 8-15 dní po porodu přichází samice opět do říje, vrhy se uskutečňují v intervalu asi 7 týdnů. Bodlinatky se dožívají 2-4 let.

Rozšíření

Bodlinatka sinajská obývá aridní oblasti Arabského poloostrova a přilehlých států. Byla zjištěna v Egyptě, Jordánsku, Izraeli, Saudské Arábii, Libanonu, Sýrii, Jemenu, Ománu, Íránu a Pákistánu. Někdy bývají rozlišovány ještě 2-3 podruhy bodlinatky sinajské, nejčastěji Acomys dimidiatus dimidiatus a Acomys dimidiatus megalodus. Třetí poddruh zatím ještě své jméno neobdržel

Chov

Pro chov si opatřujeme pokud možno mladá, čerstvě odstavená zvířata, která si na sebe snadno zvyknou a do jisté míry také zkrotnou, takže je s nimi snazší manipulace. Dospělá zvířata bývají někdy kousavá, což může vyvolat třeba používání rukavic při jejich chytání. Terárium pro bodlinatky by mělo být poměrně prostorné – vyhovují rozměry například 80x40x50 cm – vzdušné, ale bez průvanu. Teplota by neměla klesat pod 18 °C, nejlépe však vyhovuje teplota poněkud vyšší, asi 22-25 oC. Jako podklad je nejvhodnější suchý, jemný, ale bezprašný říční písek, popřípadě hrubé, bezprašné piliny, hobliny nebo podestýlka z kukuřičných vřeten. Krmení mohou tvořit obvyklé směsi zrní pro hlodavce, doplněné moučnými červy, cvrčky nebo jiným hmyzem, tvarohem a kousky masa. K ohryzu by neměly chybět větvičky nejedovatých dřevin, případně tvrdý chléb. Úkryty můžeme sestavit z kamenů, kousků kůry, nebo lze použít dřevěné krabičky. Přesto, že jsou bodlinatky zvířata pozemní, velmi dobře šplhají a tak jim lze terárium doplnit i silnějšími větvemi. Nesmíme ovšem zapomenout, že se dovedou protáhnout i nepatrnou skulinou, a pokud používáme k jejich chovu lepená akvária, musíme dbát na to, aby víko vždy dokonale přiléhalo.
Autoři: Vladimír Motyčka, Hana Motyčková

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Acomys dimidiatus dimidiatus (Cretzschmar, 1826)

Acomys dimidiatus dimidiatus

poddruh Acomys dimidiatus homericus Thomas, 1923

Acomys dimidiatus homericus


Odkazy a literatura

EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [136471]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Acomys dimidiatus (Cretzschmar, 1826)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Acomys dimidiatus Cretzschmar, 1826]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Acomys dimidiatus (Cretzschmar, 1826)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

o původní jméno taxonu (original combination)