CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

krevetka račí
Atyopsis gabonensis (Giebel, 1875)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Malacostraca - rakovci »  řád Decapoda - desetinožci »  čeleď Atyidae »  rod Atyopsis - krevetka

Vědecká synonyma

Atya gabonensis Giebel, 1875 (misspelling) m
Atya sculptata Ortman
Euatya sculptilis Koelbel, 1884

Obrázky

Velikost

15cm

Popis

O něco masívnější než Atyopsis moluccensis, se silným rostrem. Samičky mají větší štítky abdomenu než samci. Samci se vyznačují silnějším třetím párem končetin. Zbarvení je proměnlivé jedinec od jedince a mění se pravděpodobně i s věkem. Přechází od hnědé, modré, šedé až po bílou. První dva páry končetin jsou opatřeny vějířovitými výběžky, umožňujícími lapat plankton a organické zbytky.

Ekologie

Živí se filtrováním planktonu a drobných organických zbytků z vodního sloupce. V případě nedostatku potravy prohrabuje dno.
Larva prochází několika stupni vývoje, načež prodělá proměnu a nadále žije benticky. V zajetí se v ideálním případě dožívá až pěti let.

Rozšíření

Kamerun

Význam

Oblíbené akvarijní zvíře. Neloví akvarijní ryby ani nepoškozuje rostliny. Doporučený objem akvária nad 60 litrů. Teplota vody 20 - 24°C.

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

m synonymum vzniklé chybou ve jménu (misspelling)