CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

veleštír obrovský
Pandinus imperator (C. L. Koch, 1841)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Arachnida - pavoukovci »  řád Scorpiones - štíři »  čeleď Scorpionidae - veleštírovití »  rod Pandinus - veleštír »  podrod Pandinus

Další jména

= veleštír císařský
= veleštír královský

Obrázky


Velikost

Délka 15-23 cm. V přírodě běžně dorůstá do 18 cm, v zajetí méně. Největší jedinec měl 23 cm (měřeno bez klepet po konec zadečku). Hmotnost mívá 20-35 g.

Popis

Patří k největším, ale nejméně jedovatým druhům štírů. Bodnutí je sice bolestivé, ale není nebezpečné. Je černě zbarvený, klepeta jsou velmi mohutná.

Ekologie

Samice rodí 8 až 30 mláďat. První dva týdny nepřijímají potravu, samice je vozí na hřbetě a hlídá je. V tomto období jim předává pokoužkou vodu a snad i výživu. Po 14 dnech se poprvé svlékají, osamostatňují se a začínají sami lovit potravu. Pohlavně dospívají po 6 (samci) až 7 (samice) svlékání. Na jednom místě se vyskytuje ve větších koloniích. Ukrávají se mezi kořeny nebo pod kůrou a kameny, mláďata si vyhrabávají nory. Vůči sobě nejsou agresivní, ale naopak mají vyvinuté sociální chování a navzájem se chrání při svlékání, kdy jsou nejzranitelnější.

Rozšíření

Obývá pralesní oblasti střední a západní Afriky.

Chov

Jeho chov je poměrně snadný, ve větším teráriu je lze chovat i ve více jedincích. Navzájem se napadají jen vyjímečně. V teráriu je nutné udržovat teplotu okolo 23-27°C a vlhkost 70-80%. Štíři dokáží velmi dlouho hladovět. Krmí se 1 krát týdně. Dostávají různý hmyz jako cvrčky, larvy potemníků, šváby, sarančata. Občas lze potravu zpestřit malou myškou. V zajetí se občas rozmnožuje. Mláďata se živí drobným hmyzem. Dospělosti dosahují asi po 6-7 svlékáních. Intervaly ve kterých se svlékají závisí na množství potravy, kterou v této době přijmou.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Odkazy a literatura

CZ Kůrka A., Kovařík F. (2003): České názvy živočichů VI. Pavoukovci (Arachnida). I. Pavouci (Araneae) a štíři (Scorpiones), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 167 pp. [jako Pandinus imperator (C. L. Koch, 1841)]
Datum citace: 11. květen 2013

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře