CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

Cyphocleonus achates (Fåhraeus, 1842)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Coleoptera - brouci »  čeleď Curculionidae - nosatcovití »  rod Cyphocleonus - rýhonosec

Vědecká synonyma

Cleonus achates Fåhraeus, 1842 o
Cyphocleonus achatesides Chevrolat, 1873

Obrázky

Cyphocleonus achates

Autor: Václav Křivan

Cyphocleonus achates

Autor: Filip Trnka

Cyphocleonus achates

Autor: Filip Trnka

Cyphocleonus achates

Autor: Filip Trnka

Cyphocleonus achates

Autor: Filip Trnka

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Ekologie

Brouci jsou vázáni na stepní trávníky, vřesoviště a písčiny. V ČR zjištěn dosud jen na chrpě latnaté (Centaurea stoebe). Brouci se objevují na živných rostlinách od konce června do poloviny října. Larvy vyžírají vnitřek kořene, čímž způsobují jeho nápadné zduření. Kuklí se až zjara následujícího roku.

Možné záměny

Lze zaměnit s Cyphocleonus dealbatus, který má za očima úzkou příčnou brázdu (jakési zaškrcení hlavy) a je v průměru menší. Oba druhy obývají i rozdílné biotopy. C. dealbatus obývá zpravidla člověkem silně ovlivněné biotopy (rumiště, ruderalizované louky, okraje cest), zatímco C. achates je vázán na přírodě blízké biotopy (zachovalé stepní trávníky, suchá vřesoviště, písčiny).

Rozšíření

V ČR vzácný druh vázaný na nejteplejší oblasti jižní Moravy (Znojemsko, Břeclavsko, Hodonínsko). V jihovýchodní Evropě místy poměrně častý. Uměle vysazen v severní Americe v rámci biologického boje proti plevelným chrpám.

Mezitaxonové vztahy

potrava: Centaurea stoebe L. - chrpa latnatá

Možné záměny

Cyphocleonus dealbatus (Gmelin, 1790) - rýhonosec skvrnitý

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [248700]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Cyphocleonus achates (Fahaeus, 1842)]
Datum citace: 9. březen 2012
CZ EN Farkač J., Král D. & Škorpík M. (eds.) (2005): Červený seznam ohrožených druhů České republiky - Bezobratlí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha, 760 pp. [jako Cyphocleonus achates (Fåhraeus, 1842)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

o původní jméno taxonu (original combination)