CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

pepřovec peruánský
Schinus molle L.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Sapindales - mýdelníkotvaré »  čeleď Anacardiaceae - ledvinovníkovité »  rod Schinus - pepřovec

Další názvy

= pepř růžový
= pepřovec balzámový
= pepřovec obecný
= vinobob
= pepř červený#

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

Pepřovec balzámový je stálezelený, suchomilný strom vysoký až 15 m.

Rozšíření

Pochází z peruánských And, je znám i z jiných suchých oblastí v Jižní Americe, Mexiku, USA a pěstuje se jako okrasná dřevina i pro plody v jiných částech světa.

Význam

Jeho plody se prodávají jako koření pod názvem červený nebo růžový pepř, případně jako barevný pepř ve směsích s černým pepřem. S pravým pepřem černým však botanicky nemají nic společného.
Listy i plody obsahují potenciálně toxické látky. Jsou známé jejich účinky na domácí zvířata a také mírné otravy dětí po požití bobulí provázené průjmy a zvracením. V lidovém léčitelství se používá pro své aseptické a antibakteriální vlastnosti, také jako antidepresivum a při bolestech zubů, revmatických změnách a menstruačních poruchách. Údajně má i insekticidní vlastnosti. Plody se používají také k výrobě alkoholických i nealkoholických nápojů.

Mezitaxonové vztahy

Podřízené taxony

Počet záznamů: 1


Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

# lidové jméno