CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

řád

drobnělky
Zoraptera Silvestri, 1913

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  kohorta Exopterygota

Řád drobnělek (Zoraptera) obsahuje jedinou čeleď s názvem drobnělkovití ( Zorotypidae), která má 29 druhů. Byla objevena teprve na začátku 20 století, protože tito malí, jemní tvorové, podobní všekazům, žijí velmi skrytě. V roce 1913 je objevil italský entomolog Silvestri, ale považoval je za příbuzné chvostoskoků a štětinatek. Teprve v roce 1920 byly správně určeny. Drobnělky mají světle slámové až tmavohnědé skoro černé zbarvení. Dospělí vytvářejí u řady druhů dvě formy. Jedna z nich nemá oči ani očka, je světlá a bezkřídlá jako nymfy. Druhá má složené oči a tři očka, je tmavě zbarvená a má dva páry křídel s velmi chudou žilnatinou. Okřídlená forma zajišťuje rozšíření na nové lokality, když je její stanoviště nevhodné. Po přestěhování na nové místo přijde o křídla. Bezkřídlé i okřídlené drobnělky mají krátké štěty na zadečku a nespecializované, dolů obrácené ústní ústrojí. Tímto ústrojím připomínají cvrčky nebo saranče. Chodidla mají jenom dva články. Proměna je nedokonalá. Nymfy se liší vzhledem podle toho, zda z nich budou okřídlení nebo bezkřídlí dospělci.
Drobnělky se vyskytují V Severní a Jížní Americe, Africe a částečně ve východní Asii. Všude se vyskytují v malých společnostech okřídlených i bezkřídlých jedinců a nymf pod kůrou tlejících stromů, v pilinách nebo tlející opadance. Některé druhy jsou vázány na kolonie všekazů.

Podřízené taxony

Počet záznamů: 1

čeleď Zorotypidae Silvestri, 1913 - drobnělkovití

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře