CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

cvrčkovcovití
Grylloblattidae E. M. Walker, 1914

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Notoptera

Vědecká synonyma

Grylloblattodea Walker, 1914

Další jména

= cvrčkovci

Obrázky

Grylloblatta campodeiformis - cvrčkovec horský

Grylloblatta campodeiformis - cvrčkovec horský

Autor: Maxwell Lefroy

Galloisiana nipponensis

Galloisiana nipponensis

Autor: www.opencage.info
Řád cvrčkovci (Grylloblattodea) zahrnuje jedinou čeleď s asi 25 druhy. Tento drobný bezkřídlý hmyz byl poprvé objeven v kanadské části Skalnatých hor v roce 1906. Původně byl považován za primitivní čeleď řádu rovnokřídlých. Cvrčkovci mají na konci štíhlé štěty. Na malé hlavě mají růžencovitá tykadla s 22-40 články a jednoduché kousací ústrojí. Ústrojí je namířené dopředu. Oči jsou malé nebo úplně chybějí. Mladá stádia vypadají trochu jako nymfy škvorů a samičky mají krátké kladélko. Cvrčkovci žijí ve východní Asii a Severní Americe. Většina druhů patří do rodu Grylloblatta, který je doma na západě USA a v Kanadě. členové tohoto rodu se přizpůsobili horským podmínkám a nízkým teplotám a běžně se objevují v tlejícím dřevě nebo se pohybují po skalách, sněhu a ledu za tmy. V místě výskytu se jim říká ledovcové blechy. Cvrčkovci jsou dobří lovci. Loví ve dne i v noci živou, právě uhynulou, větrem zanesenou nebo strženou kořist. Mohou se živit i mechem a rostlinnými látkami, zejména v mládí. Proměna je nedokonalá.
Tento hmyz má zbarvení světle hnědé, žlutohnědé či šedé. Tělo je porostlé krátkými chloupky, které sou u různých druhů různě husté. Páří se až čtyři hodiny. Samička neklade vajíčka ještě několik měsíců. Když konečně začne, ukládá je do tlejícího dřeva, mechu, štěrbin, mezi kameny a do půdy. Nymfy se vyvíjejí déle než pět let a vývoj mívá devět stádií.
Cvrčkovcovití se objevují v chladných oblastech severní polokoule. V Evropě výskyt nebyl zjištěn. Dále se objevují v podhorských listnatých lesích, v horských biotopech a ve vápencových jeskyních.
Délka je 1,2 - 3 cm.
Mezi cvrčkovci jsou dravci i saprofágními druhy.

Zařazené taxony

Počet záznamů: 5

rod Galloisiana Caudell, 1924
rod Grylloblatta E. M. Walker, 1914 - cvrčkovec
rod Grylloblattella Storozhenko, 1988
rod Grylloblattina Bey-Bienko, 1951
rod Namkungia Storozhenko & Park, 2002

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře