CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

laoš
Laonastes aenigmamus Jenkins, Kilpatrick, Robinson & Timmins, 2005

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Diatomyidae »  rod Laonastes - laoš

Obrázky

laosky: Kha-Nyou
vietnamsky: Chuột núi Lào

Popis

Tělo a hlava cca 28cm,ocas 15cm. Stavbou těla připomíná veverku s ne tak osrstěným ocasem. Barva šedomodrá až černavá,mohutná hlava je klabonosá. Na nohou husté dlouhé vibrisy a nášlapné mozoly-adaptace na pohyb ve vápencových skalách.

Taxonomie

Druh byl pro svou odlišnost zařazen do samostatné čeledi. Patrně se jedná o další "živoucí fosilii", protože z molekulárních analýz vyplývá, že by tento druh mohl patřit k prvotním dikobrazočelistným (Hystricognatha).
V době svého objevu (roku 2005) byl druh zařazen do nově vytvořené čeledi Laonoastidae.
Podle výzkumů z roku 2006 (Dawson et al.) jde o zástupce čeledi Diatomyidae, která byla považována za vyhynulou před 11 milióny lety. Viz heslo Lazarus taxon

Rozšíření

Laos
Druh obývá hlavně stanoviště s výskytem vápence.

Literatura

Dawson, M. R., L. Marivaux, C.-k. Li, K. C. Beard, and G. Métais. 2006. Laonastes and the "Lazarus effect" in Recent mammals. Science, 311:1456-1458.

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře