CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

korálovec ježatý
Hericium erinaceus (Bull.) Pers.

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Russulales - holubinkotvaré »  čeleď Hericiaceae - korálovcovité »  rod Hericium - korálovec

Vědecká synonyma

Hydnum erinaceus Bull.
Clavaria erinaceus (Bull.) Paulet
Hericium erinaceum (Bull.) Pers.
Dryodon erinaceus (Bull.) P. Karst.
Clavaria caput-medusae Bull.
Hydnum caput-medusae (Bull.) Pers.
Hericium caput-medusae (Bull.) Pers.
Merisma caput-medusae (Bull.) Spreng.
Dryodon caput-medusae (Bull.) Quél.
Hericium erinaceus f. caput-medusae (Bull.) Nikol.

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Plodnice kompaktní, nevětvená, nejvýše jen v několik okrouhlých laloků členěná, zúženou bazí vrostlá do substrátu, 10–15 (–25) cm v průměru, po celém povrchu porostlá ostny, které jsou na horní straně pokroucené, krátké a přitisklé k povrchu, na spodní straně 1–4(–6) cm dlouhé, husté, bělavé až nažloutlé, stářím a zasycháním rezavějící. Dužnina měkká, bělavá, někdy s dutinami.
Trama monomitická, generativní hyfy většinou tlustostěnné, amyloidní. Výtrusy široce elipsoidní, 5,3–6,4 x 4,3–5,2 μm, tlustostěnné, silně amyloidní.

Ekologie

Saproparazitický druh, rostoucí na starých živých listnatých stromech, nejčastěji na poraněných místech – v mrazových trhlinách nebo v jizvách po odlomených větvích – často několik metrů vysoko na kmeni. Méně často se plodnice tvoří i na odumřelých stojících i padlých kmenech, vzácněji také na pařezech. V ČR je nalézán prakticky výhradně na bucích a dubech (je znám z dubu letního, dubu zimního a dubu ceru), ojediněle na jiných dřevinách (akát, jabloň, javor, jasan). Plodnice se tvoří v září a říjnu s vrcholem výskytu v poslední dekádě září. I když řada lokalit leží ve zvláště chráněných územích, není vázán na přirozené porosty ve smyslu přirozené věkové skladby a přítomnosti odumřelého dřeva. Je tedy schopen růst i v parcích nebo dokonce ve stromořadích, ale přednostně tam, kde nejsou likvidovány staré chřadnoucí stromy.

Možné záměny

Ostatní dva naše druhy korálovců – korálovec jedlový (Hericium flagellum) a korálovec bukový (Hericium coralloides) – mají plodnice již od báze nápadně keříčkovitě větvené. Dosti podobný je ježatec různozubý (Creolophus cirrhatus), který má však plodnice tvořené několika bokem přirostlými klobouky a rozlišenou svrchní a spodní stranou; má také o polovinu menší výtrusy.

Zajímavosti

Tato houba se ve větším měřítku pěstuje v Číně a v Japonsku, kde se používá čestvá nebo sušená v kuchyni i v tradiční čínské medicíně. Má mít antioxidační účinky, regulovat hladiny krevních tuků a cukrů a stimulovat nervovou soustavu. Používá se i při léčbě žaludečních a jícnových karcinomů. U nás také lze zakoupit substrát s touto houbou a vypěstovat si jej i v domácích podmínkách.
Druh je z hlediska ohrožení řazen do kategorie VU (zranitelný).

Literatura

Dvořák D. et Hrouda P. (2005): Ježaté houby (lošáky a korálovce). – 36 p., 20 tab., Brno

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Možné záměny

Creolophus cirrhatus (Pers.) P. Karst. - ježatec různozubý
Hericium coralloides (Scop.) Pers. - korálovec bukový
Hericium flagellum (Scop.) Pers. - korálovec jedlový

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Hericium erinaceus (Bull.) Pers.]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Holec J. & Beran M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky [http://web.natur.cuni.cz/cvsm/cervsezn.h...], Příroda, Praha, 24: 1-282. [jako Hericium erinaceus (Bull.: Fr.) Pers.]
Datum citace: 4. srpen 2012
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Hericium erinaceum (Bull.) Pers.]
Datum citace: 4. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře