CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

hřib sametový
Xerocomellus pruinatus (Fr.) Šutara

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Boletales - hřibotvaré »  čeleď Boletaceae - hřibovité »  rod Xerocomellus - hřib

Vědecká synonyma

Boletus pruinatus Fr. & Hök
Xerocomus pruinatus (Fr. & Hök) Quél.
Boletellus pruinatus (Fr. & Hök) Klofac & Krisai
Boletus fragilipes C. Martin
Xerocomus fragilipes C. Martin (Pouzar)
Boletellus pruinatus f. luteocarnosus Klofac & Krisai
Xerocomus pruinatus var. luteocarnosus (Klofac & Krisai) anon. ined.

Další jména

= suchohřib sametový
= sameťáček#

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   HR  

Popis

Klobouk 3-12 cm v průměru, polštářovitý, vrásčitý, jemně plstnatý, ojíněný, nerozpraskávající i když vzácně může být i rozpraskaný. Barvy šedohnědé až černohnědé, červenohnědý, někdy mající purpurový nádech. Okraj je výrazně rezavě červený.
Rourky zlatožluté, později hnědavě žluté, póry velké, okrouhlé až hranaté výrazně žluté až žlutozelenavé, na otlačených místech špinavě modrající.
Třeň 4-12 cm vysoký, 1-2,5 cm tlustý, válcovitý, podélně vláknitý, v mládí intenzivně žlutý, později se zbavuje od báze do červena až hnědočervena.
Dužnina v klobouku za mlada šťavnatá až máslově měkká, ve třeni křehká a šťavnatá, později vláknitá až tuhá. V klobouku i v dospělosti tvrdá a na řezu se zbarvuje mírně do modrá a při zasychání červená. Chuť lahodná, vůně ovocná.
Výtrusný prach hnědoolivový, výtrusy jsou eliptické, vřetenovité, podélně jemně rýhované, velikosti 11,5-14 x 4,5-5,5 µm.

Ekologie

Výskyt září až listopad, listnaté i jehličnaté lesy, upřednostňuje dubiny a doubravy. Roste od pahorkatin až do hor.

Jedlý.

Možné záměny

Hřib osmahlý (Boletus ferrugineus) který má však u vrcholu třeně nevýraznou červenohnědou síťku s velkými oky a roste většinou v horských smrčinách. Je jedlý. Hřib žlutomasý (Boletus chrysenteron) v dospělosti mající klobouk rozpraskaný na políčka a třeň ve stáří hustě červeně až fialově červeně zrnitý. Dužninu má v dospělosti nápadně měkkou. Je jedlý. Hřib hnědý (Boletus badius) který je celý mohutnější, má kaštanově hnědý klobouk a dužnina na řezu intenzivněji modrá. Je také jedlý. Hřib červený (Boletus rubellus) který roste v listnatých a smíšených lesích ovlivněných většinou člověkem. Upřednostňuje dusíkem bohaté půdy. Je jedlý.

Zajímavosti

Lidově zvaný sameťáček. Dá se najíti někdy i v červnu. Kulinářky je všestrnně vzužitelná a nečervaví tak jako hřib žlutomasý Boletus chrysenteron.

Literatura

Internetové stránky 2008.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 137.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 342.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 694, 695, 696, 698.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 359.
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 222.

Biotopy

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

varieta Xerocomellus pruinatus var. pascuus - hřib sametový pastvištní

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Xerocomellus pruinatus (Fr.) Šutara]
Datum citace: 12. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014-2018): Číselník hub České republiky 2018, Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Xerocomellus pruinatus (Fr.) Šutara]
Datum citace: 16. září 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

# lidové jméno