CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

míhavka vodní
Vibrissea truncorum (Alb. & Schwein.) Fr.

říše Fungi - houby »  třída Leotiomycetes »  řád Helotiales - voskovičkotvaré »  čeleď Vibrisseaceae - míhavkovité »  rod Vibrissea - míhavka

Vědecká synonyma

Leotia truncorum Alb. & Schwein.

Další jména

= míhavka kmenová

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní


Popis

Vřeckatá houba tvořící apothecia, obvykle v početných skupinách. Plodnice je stopkatá, ztuha masitá, až 1,5 cm vysoká, plodná část je zakulacená až zploštělá či poduškovitě vyklenutá, na okraji podvinutá, voskovitá, hladká, žloutkově až oranžově žlutá, široká až 0,6 cm. Stopka je přímá, válcovitá, dole většinou mírně rozšířená, dlouhá až 1,2 cm, v mládí téměř bezbarvá, později od báze tmavne, nakonec je skoro černá. Vřecka dlouze válcovitá, 200–300 x 6–9 μm velká. Výtrusy niťovité, hladké, bezbarvé, 185–190 x 1–1,5 μm velké.

Možné záměny

Trochu podobná je čapulka bahenní (Mitrula paludosa), tvoří však křehké, větší plodnice s vyšší (většinou protáhlou) a často nepravidelnou plodnou částí a trvale bělavou stopkou; vyskytuje se v podobném období a často na stejných lokalitách jako míhavka, roste ale obvykle na jehličí nebo detritu, a to i ve stagnující vodě. Další druhy rodu Vibrissea s velmi podobnou ekologií mají přisedlé plodnice.

Rozšíření

Druh je rozšířen v Evropě a Severní Americe; v Evropě je znám ze západní a střední Evropy a některých zemí jižní a severní Evropy. Zřejmě je primárně vázán na rozšíření buku.
V České republice má těžiště rozšíření v pohraničních horách (Novohradské hory, Šumava, Krušné a Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník, Beskydy), Hrubém Jeseníku a vyšších vrchovinách vnitrozemí.

Ekologie

Saprofytický lignikolní druh, rostoucí ze silně vodou nasáklých, často ponořených opadaných větví listnáčů (olše, buk, bříza, jeřáb, javor), vzácně i jehličnanů (smrk), především v horských potocích nebo v jejich bezprostřední blízkosti. Objevuje se zejména v bučinách, horských smíšených a suťových lesích, olšinách nebo vrbinách, vzácněji i v jiných biotopech.

Fenologie

Plodnice se tvoří od dubna do září s vrcholem v období od května do července.


Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Možné záměny

Mitrula paludosa Fr. - čapulka bahenní

Biotopy

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Vibrissea truncorum (Alb. et Schwein.) Fr.]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Holec J. & Beran M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky, Příroda, Praha, 24: 1-282. [jako Vibrissea truncorum (Alb. et Schwein.) Fr.]
Datum citace: 4. srpen 2012
CZ Slavíček J. (ed.) (2014-2018): Číselník hub České republiky 2018, Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Vibrissea truncorum (Alb. & Schwein.) Fr.]
Datum citace: 16. září 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře


Vysvětlivky

g Dg - diagnostický druh

r Rar - vzácný druh s charakteristickým výskytem na stanovišti