CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

mandelinka bramborová
Leptinotarsa decemlineata (Say, 1824)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Coleoptera - brouci »  čeleď Chrysomelidae - mandelinkovití »  rod Leptinotarsa - mandelinka

Vědecká synonyma

Doryphora decemlineata Say, 1824 o

Další jména

= americký brouk#

Obrázky


larva


vejce

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

9-11 mm

Popis

Oválné, silně vypouklé tělo, hnědočervený štít a hlava s černými skvrnami, žluté krovky nesou deset charakteristických černých podélných pruhů.

Vajíčka asi 1.5 mm velká, oranžová, kladená po skupinkách 20 až 60 kusů na spodní stranu listů.

Dospělá larva má červenou barvu, s černou hlavou, štítem a nohama.

Ekologie

Živí se lilkovitými rostlinami (Solanaceae), zejména bramborami (Solanum tuberosum), ale i rajčetem (Lycopersicum esculentum), lilkem vejcoplodým (Solanum melongena), a lilkem černým (Solanum nigrum).

Dospělec přezimuje asi 30 cm pod zemí a na jaře (květen, červen) vylézají ze země a živí se mladými listy brambor. Ihned po páření samice klade 300 až 700 vajec, které se líhnou po čtyřech až deseti dnech. Larva se třikrát svléká a kuklí se asi po patnácti dnech. Poté se zakuklí v hloubce asi 15 cm v zemi. Dospělec vylézá po dalších 8 až 15 dnech. Mandelinky mohou mít až tři generace do roka. Na podzim (koncem října) zalézají mandelinky do země kde přečkávají do dalšího roku.

Přirozenými nepřáteli mandelinek bramborových u nás jsou zejména různí střevlíci a drabčíci, larvy zlatooček a některé druhy ploštic.

Rozšíření

Původem z Ameriky (pravděpodobně Texas), kde se záhy rozšířil po celém kontinentu. Na přelomu 19. a 20. století se dostal do Evropy a během 40. a 50. let se rozšířil po celé Evropě.

Význam

Významný škůdce brambor. V padesátých letech 20. století bylo mandelinkou bramborovou napadeno 50% polí v Evropě. Brouci si dokážou rychle vybudovat imunitu proti řadě toxinů, takže insekticidní postřiky často selhávají.

Literatura

http://www.inra.fr/Internet/Produits/HYP...
Javorek V. (1968): Kapesní atlas brouků, SPN, Praha
a další internetové zdroje

Mezitaxonové vztahy

predátor: Rhogogaster viridis (Linnaeus, 1758) - pilatka zelená, Carabus granulatus interstitialis Duftschmid, 1812

potrava: Solanum tuberosum L. - lilek brambor

Odkazy a literatura

EN Pest Information Wiki [Leptinotarsa_decemlineata]

Pest Information Wiki [http://wiki.pestinfo.org] [jako Leptinotarsa decemlineata (Say, 1824)]
Datum citace: 5. březen 2016
EN Fauna Europaea 2.4 [242261]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Leptinotarsa decemlineata (Say, 1824)]
Datum citace: 9. březen 2012
CZ EN Zahradník P. (2017): Seznam brouků (Coleptera) České republiky a Slovenska, Lesnická práce, s.r.o. [jako Leptinotarsa decemlineata (Say, 1824)]
Datum citace: 13. únor 2020
CZ Hudec K., Kolibáč J., Laštůvka Z., Peňáz M. a kol. (2007): Příroda České republiky: průvodce faunou, Academia [jako Leptinotarsa decemlineata]
EN Šefrová H., Laštůvka Z. (2005): Catalogue of alien animal species in the Czech Republic, Acta univ. agric. et silvic. Mendel. Brun., LIII, No. 4, pp. 151-170 [jako Leptinotarsa decemlineata (Say, 1824)]
Datum citace: 23. prosinec 2018

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Jména (nepotvrzené) - 1
Komentáře


Vysvětlivky

o původní jméno taxonu (original combination)

# lidové jméno

i druh zavlečený do oblasti popisované check-listem