CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

octomilka obecná
Drosophila melanogaster Meigen, 1830

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Diptera - dvoukřídlí »  čeleď Drosophilidae - octomilkovití »  rod Drosophila - octomilka »  podrod Sophophora

Další jména

= banánová muška#
= ovocná muška#
= vinná muška#

Obrázky


larva

vejce

kukla

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

Imaga 2-3 mm, samci jsou o něco menší než samičky, larva až 7 mm.

Molekulární vývoj larvy

Vajíčko má všechny potřebné faktory pro vývoj, takže se může rychle dělit bez dodání vnějších nutrientů.
Po oplodnění se zygota rychle (méně než 10 minut/ cyklus!) a synchronně dělí, bez proběhnutí cytokineze, takže vzniká syncitium. Po devíti děleních se jádra přesouvají k povrchu a po 13. dělení začíná celularizace - membrána roste směrem dovnitř a obklopuje každé jádro.
Mezi 14.-16. dělením se poprvé objeví G2 fáze, ta již není stejně dlouhá ve všech částech embrya, takže další vývoj už není synchronní. G1 se objevuje od 17. cyklu, kdy dochází u většiny buněk k přerušení cyklu, příp. endoreduplikaci.

Chov

Octomilka je výborným krmivem pro drobné ještěry, žáby, jejich mláďata, malé štíry a sklípkany. Násadu získáme nejjednodušeji odchytem. Na okno umístíme kousek zkvašeného ovoce, mušky na něm chytíme lapákem zhotoveným z tmavého papíru, který stočíme do rourky. Jeden konec převážeme jemnou tkaninou. Mouchy sedící na ovoci lapákem překryjeme a když nalétnou ke tkanině druhý konec uzavřeme a můžeme je přenést. Chováme je ve čtvrtlitrových lahvích, buď na ovoci nebo lépe na umělých půdách, na které existuje celá řada předpisů.
Předpis č. 1
500 ml vody smícháme s 8 g agaru a uvaříme. 200 ml vody smícháme se n100 g kukuřičné mouky, ve dvou dílech vody rozpustíme 3 díly cukru, celkem asi 100 ml. K agaru přidáme cukr, pak mouku a znovu převaříme. Plníme do lahví za horka do vrstvy 2 - 2,5 cm. Těsně před umístěním mušek přelijeme povrch půdy kvasnicemi rozmíchanými ve vodě. Nahoru položí za kousek varhánkovitě složeného papíru.
Předpis č. 2
3 díly vinného octa zředěného 1:2 vodou se smíchá s jedním dílem pivních kvasnic. Roztok nalejeme na vrstvu vaty umístěnou na dně sklenice tak, aby vata nebyla příliš mokrá. Tato půda má velkou výhodu, že se z ní dobře vypírají larvy.
Předpis č. 3
9 g agar, 1200 ml voda, 45 g krupice nebo maizena, 150 g kvasnice, 45 g cukr. Vše povaříme asi 20 minut, po vychladnutí v chovných nádobách povrch přelijeme ředěnými kvasnicemi. Pak už přeneseme mušky. Musíme dát velký pozor, aby povrch sklenice nebo půdy nebyl vlhký, mušky se na něj snadno lepí. Také nesmíme potřísnit stěny nádobek, neboť zde vylíhlé larvy po vyschnutí tenké vrstvy půdy hynou. Velmi často se chovají bezkřídlé formy, ty však mají menší reprodukční schopnost, avšak je s nimi daleko snadnější manipulace.

Literatura

Morgan D (2007): Cell Cycle: Principles of Control, Oxford University Press

modelový organismus

Odkazy a literatura

EN OzAnimals - Australian Wildlife [http://www.ozanimals.com/] [jako Drosophila melanogaster]
Datum citace: 14. duben 2013
EN Pest Information Wiki [Drosophila_melanogaster]

Pest Information Wiki [http://wiki.pestinfo.org] [jako Drosophila melanogaster Meigen]
Datum citace: 5. březen 2016
EN Fauna Europaea 2.4 [61521]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Drosophila melanogaster Meigen, 1830]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Jedlička L., Kúdela M., Stloukalová V.: Checklist of Diptera of the Czech Republic and Slovakia [http://www.edvis.sk/diptera2009/] [jako Drosophila melanogaster Meigen, 1830]
Datum citace: 21. červen 2016
CZ Máca J. (2018): Nepůvodní octomilky – dosavadní imigranti a dračí octomilka, Živa 5 [jako Drosophila melanogaster]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Jména (nepotvrzené) - 13
Komentáře


Vysvětlivky

# lidové jméno

i druh zavlečený do oblasti popisované check-listem