CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

Pachytriton granulosus Chang, 1933

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Amphibia - obojživelníci »  řád Salamandroidea - mloci »  čeleď Salamandridae - mlokovití »  rod Pachytriton - čolek

Vědecká synonyma

Pingia granulosa (Chang, 1933)
Hypselotriton granulosus (Chang, 1933)

Obrázky

Na základě revize druhu Pachytriton labiatus (Nishikawa et al., 2011) bylo zjištěno, že patrně z důvodu chyby v determinaci učiněné v minulosti, náleží toto pojmenování ve skutečnosti jinému druhu. Tento vnějšími znaky navíc přísluší spíše do rodu Paramesotriton.. Původní populace, které byly dříve považované za druh Pachytriton labiatus, a které navíc obývají dva vzájemě oddělené a velmi vzdálené raeály, pak byly odděleny jako samostatné druhy. Pro severovýchodní populaci bylo obnoveno dřívější starší pojmenování Pachytriton granulosus a pro jihozápadní populaci pak Pachytriton inexpectatus.

Popis

Hřbetní strana černohnědá, po stranách těla a ocasu vede přerušovaný oražově červený pásek. Vrchní a spodní hrana ocasu je oranžová. Břicho též oranžové a nebo načervenalé s asymetrickými černými skvrnami. Samec má na konci ocasu několik bílých či modravě stříbřitých skvrn a v období rozmnožování zduřelou kloaku porostlou papilami.

Velikost

až 18,4

Ekologie

Obývá horské potoky nižších nadmořských výšek. Mláďata téměř až do dosažení pohlavní dospělosti žijí na souši. Mají zrnitou pokožku a i jinými vnějšími znaky se podobají čolkům východním. Ke změně vzhledu pak dochází až po přechodu k vodnímu životu.

Rozšíření

Zhejiang, jižní Anhui, jižní Jiangsu (a pravděpodobně i v severní Jiangxi)

Význam

Tento druh je často masově loven pro terarijní účely a je využíván v čínské lidové medicíně.

Literatura

Nishikawa, K., J.-p. Jiang, M. Matsui, and Y.-m. Mo. 2011. Unmasking Pachytriton labiatus (Amphibia: Urodela: Salamandridae), with description of a new species of Pachytriton from Guangxi, China. Zoological Science. Tokyo 28: 453–461.

Raffaelli, J. 2013, Les Urodèles du Monde. Deuxième Édition . Plumelec, Francie: Penclen.


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře