CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

mezirodový hybrid

Alburnus alburnus × Rutilus rutilus Linstow, 1878

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Actinopterygii - paprskoploutví »  řád Cypriniformes - máloostní »  čeleď Cyprinidae - kaprovití

Vědecká synonyma

Leuciscus alburnolucidus Linstow, 1878

Obrázky

Popis

Kříženec nese známky obou rodičovský druhů, může více či méně připomínat jeden z nich v závislosti na genetice - dědičnosti.
Průkazným znakem by měl být patrný vzhled jedince potvrzený navíc meristikou, která bude průmětem znaků obou rodičovských druhů.

Tělo bývá protáhlé po oukleji, ústa pak koncového postavení, ovšem vysouvatelná. Oko mívá lehce žlutě podbarvenou duhovku. Meristický průmět ploutevního vzorce obou rodičovských druhů je patrný především na hřbetní a řitní ploutvi. Nepárové ploutve mívají lehké černé orámování. Šupiny jsou poměrně velké, nejsou však tak lehce opadavé jako u oukleje. Mezi břišními a řitní ploutví je patrný břišní kýl.

Velikost

Růstové možnosti : Dosahuje velikosti rodičovských druhů, dá se předpokládat velikost do 30 cm.

Ekologie

Omnivor, bude svou ekologií kopírovat rodičovské druhy.

Rozšíření

Potencionálně všude tam, kde se vyskytují oba rodičovské druhy a kde mají vhodné podmínky k výtěru.
Především pak v lokalitách, kde je jeden druh ve slabší populaci a bude se tak snažit rozmnožit s ,,náhradním,, druhem kaprovité ryby. Výskyt se dá předpokládat především v řekách, parmového a cejnového pásma.

Význam

Potravní ryba, sportovní rybolov

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře