CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

Allantospermum Forman

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Malpighiales - malpígiotvaré »  čeleď Ixonanthaceae

Popis

Stromy s jednoduchými celokrajnými listy. Květy, vyrůstající v latnatých květenstvích, jsou oboupohlavné, pětičetné, s pěti korunními a kališními lístky. Tyčinky nesrůstají a v květech vyrůstají po 10. Semeníky je svrchní, s pěti mělkými laloky. Čnělka je na konci paličkovitá, krátce papilnatá. Plodem je široce elipsovitá pětičetná tobolka.

Ekologie

Primární nížinné deštné lesy, často také na ultramafických či hadcových podložích.

Rozšíření

Dva druhy, jeden s výskytem v Malesii a druhý na Madagaskaru.

Taxonomie

Typovým druhem je Allantospermum borneense. Rod je někdy řazen do čeledi Simaroubaceae.

Literatura

Kulip J. & Wong K. M. (1995): Allantospermum. - In: Soepadmo E. & Wong K. M. (eds), Tree flora of Sabah and Sarawak 1: 427-429, Forest Research Institute Malaysia (FRIM), Kuala Lumpur.

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

druh Allantospermum multicaule (Capuron) Noot.

Odkazy a literatura

EN The Interim Register of Marine and Nonmarine Genera [1061640]

Rees, T. (compiler): The Interim Register of Marine and Nonmarine Genera [http://www.irmng.org] [jako Allantospermum Forman, 1965]
Datum citace: 5. leden 2020

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře