CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

Agatea A. Gray

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Malpighiales - malpígiotvaré »  čeleď Violaceae - violkovité »  tribus Violeae

Vědecká synonyma

Agation Brongn.

Popis

Popínavé keříky či liány se spirálně postavenými, nápadně řapíkatými, kožovitými listy a vytrvalými, trojúhelníkovitými palisty. Květy jsou oboupohlavné, zygomorfní, vytvářející až 30 cm dlouhá latnatá či hroznovitá květenství. Plodem je kožovitá až dřevnatá tobolka.

Ekologie

Rostliny primárních nížinných deštných lesů.

Rozšíření

Asi 7 druhů, vyskytujících se na ostrovech v Tichém oceánu, od Papui Nové Guinei po Fiji A Šalamounovy ostrovy. Naprostá většina druhů je endemická pro Novou Kaledonii.

Taxonomie

Typovým druhem je Agatea violaris.

Literatura

Jacobs M. & Moore D. M. (1971): Violaceae. - In: van Steenis C. G. G. J. [ed.]: Flora Malesiana 7(1), Leiden, 179-212.

Munzinger J. (2001): Two new species of Agatea (Violaceae) endemic to New Caledonia, with some taxonomic notes and a key to New Caledonian species. - Botanical Journal of the Linnean Society 137: 91–97.

Zařazené taxony

Počet záznamů: 7

druh Agatea lecointei Munzinger
druh Agatea pancheri Brongn.
druh Agatea rufotomentosa (Baker f.) Munzinger
druh Agatea schlechteri Melch. ex Guillaumin
druh Agatea veillonii Munzinger
druh Agatea violaris A. Gray

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře