CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

Bartholomaea Standl. & Steyerm.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Malpighiales - malpígiotvaré »  čeleď Salicaceae - vrbovité »  tribus Homalieae

Popis

Dvoudomé keře či nízké stromy se střídavými, řapíkatými listy. Čepel na bázi s 3-5 vedlejšími žilkami, na okraji vroubkovaně pilovitá. Palisty jsou drobné, opadavé. Květenství jsou hroznovitá nebo klasnatá, složená z většího počtu malých květů. Samčí květy se 4 kališními, téměř volnými lístky, 4 korunními lístky a 8 či 10-12 tyčinkami vyrůstajícími s drobného disku. Samičí květy apetální, se 4 kališními lístky, čtyřlaločným semeníkem, krátkou, válcovitou čnělkou a čtyřlaločnou bliznou. Disk, obklopující spodní část semeníku, je anulární, kalíškovitý, brvitý. Tobolky jsou kulovité, se 3 až 4 chlopněmi. Semena jsou opatřena chmýrem.

Ekologie

Vlhké smíšené či listnaté nížinné lesy.

Rozšíření

Malý rod se 2 druhy, které se vyskytují ve střední Americe.

Taxonomie

Typovým druhem je Bartholomaea mollis. Rod je někdy řazen do tribu Samydeae.

Literatura

Sleumer H. O. (1980): Flacourtiacaeae. - Flora Neotropica 22: 1-499.

Podřízené taxony

Počet záznamů: 2

druh Bartholomaea mollis Standley & Steyermark
druh Bartholomaea sessiliflora (Standley) Standley & Steyermark

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře