CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

mezirodový hybrid

Alburnus alburnus × Squalius cephalus

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Actinopterygii - paprskoploutví »  řád Cypriniformes - máloostní »  čeleď Cyprinidae - kaprovití

Obrázky

Jak už jsem zmínil výše, s těmito hybridy jsem se setkal v místech, kde chyběl jeden druh v dostatečně hojné populaci a křížil se tak s jiným druhem ve snaze rozmnožit se. Výslední jedinci měli svrchní postavení úst, šupiny opadavé po oukleji, avšak dosti velké a i tmavě rámované, jako u jelce tloušťě. Nápadná byla i prodloužená řitní ploutev po oukleji, která ale byla vypouklá, což je charakteristický znak jelce tlouště. Jinak byly ploutve spíše lehce podbarveny, stejně tak jako žlutavá duhovka oka.

Popis

Kříženec ponese známky obou rodičovský druhů, může více či méně připomínat jeden z nich v závislosti na genetice - dědičnosti.
Průkazným znakem by měl být patrný vzhled jedince potvrzený navíc meristikou, která bude průmětem znaků obou rodičovských druhů.

Velikost

Růstové možnosti : Dosahuje velikosti rodičů, dá se předpokládat velikost do 40 cm.

Ekologie

Omnivor, bude svou ekologií kopírovat rodičovské druhy.

Rozšíření

Potencionálně všude tam, kde se vyskytují oba rodičovské druhy a kde mají vhodné podmínky k výtěru.
Především pak v lokalitách, kde je jeden druh ve slabší populaci a bude se tak snažit rozmnožit s ,,náhradním,, druhem kaprovité ryby.

Význam

Potravní ryba, sportovní rybolov

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře