CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

Endospermum Benth.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Malpighiales - malpígiotvaré »  čeleď Euphorbiaceae - pryšcovité »  podčeleď Crotonoideae

Vědecká synonyma

Capellenia Teijsm. & Binn.

Popis

Dvoudomé stromy nebo keře se střídavými (vzácně vstřícnými), dlouze řapíkatými listy s palisty. Čepel je celokrajná, vejčitá až obvejčitá, na rubu obvykle s velkými extraflorálními nektárii a různými typy domácií. Palisty jsou trojúhelníkovité, opadavé. Květenství jsou axilární, latnatá či hroznovitá. Samčí květy jsou téměř přisedlé, seskupené po několika v paždí listenů. Kalich je kalíškovitý, 3-5 laločný, koruna chybí, tyčinek je 5-12, vyrůstajících z vystouplého receptakula. Samičí květy jsou stopkaté, apetální, s kalíškovitým, 3-5 laločným kalichem, semeník je vejcovitý, hustě krátce chlupatý, čnělky jsou krátké nebo chybí, blizny jsou diskovité nebo laločnaté. Plodem je drobná kožovitá peckovice.

Ekologie

Podrost a nižší stromové patro tropických stálezelených lesů, často i ve vyšších polohách nebo na sekundárních biotopech. Druhy Endospermum moluccanum a Endospermum myrmecophilum jsou myrmekofilní.

Rozšíření

Asi 11 druhů vyskytujících se v jihovýchodní Asii, severovýchodní Austrálii a v Oceánii.

Taxonomie

Typovým druhem je Endospermum moluccanum.

Literatura

Guerrero S. A. & Welzen P. C. (2011): Revision of Malesian Endospermum (Euphorbiaceae) with notes on phylogeny and historical biogeography. - Edinburgh J. Bot. 68: 443–482.

Zařazené taxony

Počet záznamů: 11

druh Endospermum diadenum (Miq.) Airy Shaw
druh Endospermum domatiophorum J.Schaeff.
druh Endospermum macrophyllum (Müll.Arg.) Pax & K.Hoffm.
druh Endospermum moluccanum (Teijsm. & Binn.) Kurz
druh Endospermum ovatum Merr.
druh Endospermum quadriloculare Pax & K.Hoffm.
druh Endospermum robbieanum A. C. Sm.

Odkazy a literatura

EN The Interim Register of Marine and Nonmarine Genera [1071530]

Rees, T. (compiler): The Interim Register of Marine and Nonmarine Genera [http://www.irmng.org] [jako Endospermum Bentham, 1861]
Datum citace: 9. prosinec 2019

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře