CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

Escobaria N.L. Britton & J.N. Rose

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Caryophyllales - hvozdíkotvaré »  čeleď Cactaceae - kaktusovité »  tribus Cacteae

Vědecká synonyma

Cochiseia W.H. Earle
Escobesseya Hester
Escocoryphantha Doweld
Neobesseya Britton & Rose

Taxonomie:

Rod Escobaria popsali, mimo jiné rody, N.Britton a J.Rose v letech 1919-23 ve svém díle The Cactaceae. Nazvali ho na počest Rómula Escobara z Mexico City a Numa Escobara z Juárezu. Zpočátku se debatovalo zda-li zavést tento samostatný rod či druhy podřadit v rámci rodu Coryphantha. Některé znaky, jako třeba uspořádání areol naznačovaly, že zástupci rodu Escobaria blízce souvisí právě s druhy řazenými do rodu Coryphantha, na druhou stranu však jiné znaky je přibližovaly k rodu Mammillaria(D.Hunt). Tyto odlišné charakteristické znaky potom umožnily definovat zástupce rodu Escobaria. Z dalších popisů, které později byly podřazeny pod rod Escobaria můžeme jmenovat rod Neobesseya, Britton & Rose (1923), Escobesseya, Hester (1941) či Cochiseia, Earle (1976). Dva druhy řazené dříve do rodu Escobaria byly později převedeny do rodu Acharagma. O tomto rodu bylo publikováno několik pojednání: Castetter(1975), Eggli(1985), Fischer(1980), Taylor(1983,1986), Zimmerman(1985).

Rozšíření:

Kanada, USA, Mexiko.

Podřízené taxony

Počet záznamů: 3

sekce Escobaria
sekce Neobesseya
sekce Pleurantha

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře