CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

Echinopsis Zuccarini

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Caryophyllales - hvozdíkotvaré »  čeleď Cactaceae - kaktusovité »  tribus Trichocereeae

Další názvy

= selský kaktus#

Obrázky


Taxonomie

Rod Echinopsis je jedním ze špatně v minulosti interpretovaných rodů jihoamerických kaktusů, definovaný nyní ICSG. Nejednotnost v názorech spočívala v začlenění různých skupin kaktusů, dříve samostatných rodů, pod tento rod. Typový druh Echinopsis(=Echinocactus) eyriesii popsal Joseph Zuccarini již roku 1837, jméno je odvozeno z řečtiny – echinos=ježek či mořský ježek a opsis=vzhled; tedy přeneseně kaktus podobný mořskému ježkovi se zdůrazněním na tvar a jeho trnitost. Později N.Britton a J.Rose(1919-23) do tohoto rodu zařadili 28 druhů, dále popsali rod Lobivia s 20 druhy a akceptovali rod Trichocereus. Následně C.Backeberg přidal dalších 6 rodů, kde bylo však jen málo opodstatněných argumentů k jejich samostatnému rodovému postavení. Roku 1974 H.Friedrich a roku 1983 W.Glaetzle provedli analýzu semen a poukázali, že rody Helianthocereus, Hymenorebutia, Pseudolobivia, Soehrensia a Trichocereus by měly být zahrnuty do rodu Echinopsis, což nevyvolalo nijak velkou diskusi. Pozdější diskuse se pak vedly ještě o rodu Lobivia, který nyní patří do rodu Echinopsis a rodu Rebutia, který prozatím zůstal samostatným rodem. Do tohoto velkého rodu jihoamerických kaktusů je dnes řazeno 128 druhů a 1 přírodní hybrid.

Podřízené taxony

Počet záznamů: 6

podrod Chamaecereus
podrod Echinopsis Zuccarini
podrod Lobivia Britton & Rose
podrod Trichocereus (A. Berger) Riccob. - trichocereus

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře - 1


Vysvětlivky

# lidové jméno