CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

korovnice zelená
Sacchiphantes viridis (Ratzeburg, 1843)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Hemiptera - polokřídlí »  čeleď Adelgidae - korovnicovití »  rod Sacchiphantes - korovnice

Vědecká synonyma

Sacchiphantes abietis viridis
Chermes viridis

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Taxonomie

Macek (2001) uvádí korovnici zelenou (Sacchiphantes viridis, resp. Sacchiphantes abietis viridis) jako ekologickou rasu korovnice smrkové (Sacchiphantes abietis). Tyto ekologické rasy, považované některými autory za samostatné druhy, se údajně od sebe až na vývoj nijak neliší.
Sacchiphantes abietis nestřídá hostitele a je vázána výlučně na smrk, zatímco Sacchiphantes viridis střídá smrk s modřínem.

Velikost

0,2 cm.

Popis

Pro korovnice je charakteristické, že všechny samičky (i partenogenetické) kladou vajíčka. Ostatní samičky většiny mšic (partenogenetické) rodí živé larvy. Sifunkuly (trubcovité útvary na zadečku) ani kauda (chvostek) nejsou vyvinuté. Mají obal z voskových struktur vylučovaných na povrch těla. Velmi obtížná rozlišitelnost druhů. je potřeba znalost způsobu života.

Ekologie

Na bázi mladých výhonků smrku vyvolává sání mšic vznik zelených nebo načervenalých šišticovytých hálek. V komůrkách uvnitř hálek mšice vyrůstají. Hálky se otevírají v létě. Mšice je opouštějí a stěhují se na modřín. Z modřínu se po několika generacích stěhují na smrk. Vývojový cyklus čítající několik generací trvá dva roky. Jedna z generací přezimuje na smrku a druhá na modřínu. Pouze na smrku se objevuje oboupohlavní generace. Zde dochází ke kopulaci a samička klade jedno oplozené vajíčko, z něhož se na jaře vylíhne zakladatelka (fundatrix).

Význam

Je to velmi hojný a škodlivý druh. Boj spočívá především v pěstování smrků na vhodných stanovištích. Pokud odřezáváme hálky ještě před jejich otevřením, omezíme množství korovnic v následujícím roce.

Rozšíření

Celá Evropa. Žije ve smrkových a modřínových lesích.

Literatura

Macek J. (2001): Svět zvířat XI - Bezobratlí, Albatros, 171 pp.

Mezitaxonové vztahy

potrava: Picea A. Dietr. - smrk

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [54291]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Sacchiphantes viridis (Ratzeburg, 1843)]
Datum citace: 9. březen 2012

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře