CZ EN
HLEDAT  

Komentáře k obrázku

Panteliella fedtschenkoi (Rübsaamen, 1896)

Autor obrázku: Jiří Kameníček

Administrátoři BioLibu si vyhrazují právo smazat vulgární komentáře, jakož i komentáře netýkající se tématu.

Pokud chcete fotografii určit nebo přesunout do jiné kategorie, přihlašte se a použijte raději formulář na přidávání popisků a ne funkci "Komentáře".

Pokud se nechcete z nějakého důvodu přihlašovat, berte na vědomí, že pokud neuvedete svoje jméno, nemůžeme Vás uvést u fotografie jako autora determinace.
*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo šest:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.


 

 
 
Záznam 1 až 3 z 3  
Jiří Kameníček   [24.06.2012 22:38:07]
[Odpovědět]
Určitě to bude zajímat naše entomology a mám obavu, že bude na lokalitě nával.
Jinak mě Dr. Marcela Skuhravá poprosila, abych se podíval na rostlinu, zda na ní nejsou ještě hálky bejlomorky Phlomidiomyia pustularis Skuhravá, 2011, kterou objevili s manželem v jižním Řecku.
Jiří Novák   [24.06.2012 22:27:19]
[Odpovědět]
Výborná práce, to by stálo za článek.
Jiří Kameníček   [24.06.2012 21:42:38]
[Odpovědět]
jde o hálky velmi vzácného druhu žlabatky (Hymenoptera: Cynipidae), a to:
Panteliella fedtschenkoi (Rübsaamen, 1896) (původně popsaná jako Aulax fedtschenkoi Rübsaamen, 1896). Je to první nález na našem území. Hálka byla vůbec po prvé zjištěna 16.6.1893 na stepi u Bijouk-Onlar na Krymu (dříve Rusko, nyní Ukraina). Rübsaamen popsal původce a pojmenoval druh na počest ruského vědce Borise Fedtschenko (který hálku pravděpodobně na Krymu objevil, ale to není v Rübsaamenově popise uvedeno). Rübsaamen také uveřejnil velmi pěknou kreslenou ilustraci listu s hálkami. Určila jsem hálku podle klíče Buhr H. (1964-1995): Bestimmungstabellen der Gallen (Zoo- und Phytocecidien) an Pflanzen Mittel- und Nordeuropas.
Druh Panteliella fedtschenkoi je známý z Maďarska a Rumunska, ve Fauna Europaea je jako jediný známý výskyt uvedeno Slovinsko (ale já neznám žádnou citaci ze Slovinska, kde by byl druh uveden).
Převzato E mail Marcely Skuhravé
 
 
Záznam 1 až 3 z 3