CZ EN
HLEDAT  

Nápověda

Vytváření skládaných odkazů

CZ   EN  
Pokud jste autoři nějakých přírodovědných stránek, které podrobněji popisují určitou oblast systému, máte možnost zvýšit jejich návštěvnost (a zároveň pomoci BioLibu) tím, že vytvoříte seznam externích odkazů.

Pro seznam odkazů je nutné, aby taxony (resp. slovníkové pojmy, lokality atp.) popisované na Vašich stránkách už byly v BioLibu založené. Potom stačí vytvořit tabulku, kde v jednom sloupci je název taxonu (lokality atd.) v rámci BioLibu a ve druhém identifikátor stejného záznamu v rámci externích stránek.

Stránky mohou mít adresu formátu například

http://www.stranky.com/zobraz.php?detail=%ID
http://www.stranky.com/taxony/%ID.html

kde %ID je číselný nebo textový identifikátor záznamu v adrese stránky, který se mění pro jednotlivé záznamy, zatímco zbytek adresy zůstává stejný. V BioLibu se založí pravidlo a ze seznamu se nahrazuje %ID za jednotlivá čísla (nebo i text) podle tabulky externích odkazů.

Pokud se tedy změní formát odkazu, ale identifikátory zůstavají stejné (změní se názvy nebo parametry skriptů, soubory se přesunou na jiný adresář nebo server a podobně), stačí v BioLibu opravit pravidlo na vytváření odkazů (což na požádání udělá administrátor) a vše funguje tak jak má. Skládané odkazy se také jednodušuji spravují a importují. Pokud se například Vaše stránky dočasně stanou z nějakého důvodu nefunkční, administrátor je na požádání může skrýt, aby se uživatelé nedostávali na neexistující adresu.

Při přidávání odkazů je možné zadat celý odkaz, nejen jeho proměnlivou část, pokud se v databázi odkazů najde odpovídající pravidlo, odkaz se automaticky rozdělí a uloží jako číslo odkazu a proměnlivá část. Je proto možné zadat třeba 'http://en.wikipedia.org/wiki/Insect' místo toho, aby uživatel vybral číslo odkazu 485 a zadal proměnlivou část Insect.

Není nutné (ale je to vítáno), aby se stránky na které se odkazuje BioLib ve formě externích odkazů zpětně odkazovaly na BioLib.

Poslední změna: 28.03.2009

Související témata


Možnosti podílení se na BioLibu

Komentáře - 2