Zjednodušeně popis nových taxonů funguje tak, že vědec či tým vědců publikují článek v nějakém uznávaném a recenzovaném vědeckém časopise, ve kterém podle poměrně přísných pravidel zoologické či botanické nomenklatury vytvoří nové jméno, sepíšou charakteristiku nového druhu, odůvodní a vysvětlí čím se liší od ostatních doposud popsaných příbuzných druhů, stanoví tzv. typový exemplář (tj. sbírkový kus, který si mohou ostatní vědci v muzeu prohlídnout a se kterým mohou druhy srovnávat). Popisovat lze samozřejmě nejen nové druhy, ale i nové rody či jiné taxonomické kategorie, a vytvořit tak nové "škatulky", které podle autorů sdružují příbuzné organismy lépe, než tomu bylo doposud.
Druhy jsou základní jednotka pro rozlišování různých organismů. Např. druh blanokřídlého hmyzu jménem
drvodělka fialová má vědecké jméno
Xylocopa violacea (Linnaeus, 1758).
Xylocopa je tzv. rodové jméno, protože se druh momentálně řadí spolu s řadou dalších druhů do rodu
Xylocopa, kdežto
violacea je druhové jméno, které ji identifikuje v rámci tohoto rodu.
Rodové jméno druhu se může měnit s tím, jak se mění jeho zařazení v systému, druhové jméno by mělo až na výjimky zůstat stejné, pod kterým ho původní autor popsal (lze ale upravit koncovku, například
violacea,
violaceus,
violaceum pro ženský, mužský a střední tvar jména).
Carl von Linné (sám se zapisoval jako Linnaeus) druh původně popsal jako
Apis violacea, tedy v rodu
Apis, do kterého ve stejném díle zařadil i
včelu medonosnou Apis mellifera Linnaeus, 1758. Zatímco včela (na které je rod
Apis definován) zůstala pojmenovaná stejně dodnes, drvodělku později vědci přesunuli do nového rodu, který spojuje sobě příbuzné druhy, které jsou si vzájemně daleko bližší, než oné včele medonosné. Oba rody ale zůstaly v čeledi Apidae -
včelovití.
Tyto přesuny mezi rody vytváří pro některé druhy více jmen (tzv. kombinací), pod kterými ho můžeme hledat ve starší literatuře. Dále se může stát, že jeden a ten samý druh je popsán víckrát, protože exempláře se něčím lišily (barvou, tvarem), ale v přírodě jde jen o variabilitu, nebo protože vědci kdysi prostě nevěděli, že už někdo druh popsal před nimi. Tato jména se potom uvádí jako synonyma, přičemž přednost by mělo mít až na výjimky to starší jméno. Některé druhy tak mohou mít i desítky různých starších kombinací a synonym.
Příroda se příliš zaškatulkovat nedá, klasický linneovský taxonomický systém je do značné míry kompromis a silné zjednodušení. Pro přehlednější zobrazení vzájemné příbuznosti zejména vyšších taxonomických kategorií (rodů, čeledí, řádů...) se často používají tzv. fylogenetické stromy, ve kterých lze ukázat příbuznost pomocí pojmenovaných i nepojmenovaných "škatulek" (tzv. kladů, stromy se někdy označují jako kladogramy) reprezentujících společné vývojové větve.