CZ EN
HLEDAT  

Nápověda

Ochrana proti spamu

CZ   EN  
Existuje celá řada tzv. reklamních robotů, kteří prohledávají internetové stránky a pokud v nich rozpoznají něco co připomíná diskuzní fórum, komentáře atp., snaží se přes formulář odeslat reklamní texty. Proto byla v BioLibu zavedena jednoduchá protispamová ochrana (tzv. CAPTCHA, více např. http://en.wikipedia.org/wiki/Captcha), která by měla zastavit alespoň některé z nich.

Tato ochrana se momentálně týká pouze neregistrovaných uživatelů s vypnutým JavaScriptem, to znamená, že většina uživatelů může psát příspěvky bez omezení.

Ochrana spočívá v nutnosti opsat do formuláře číslicí slovně generovaný text reprezentující číslo, např. šest jako 6. U uživatelů se zapnutým JavaScriptem (což roboti většinou nemívají) se ochrana vyplní sama a skryje se. Většina robotů je založena na principu pouhého vyplnění formuláře reklamou a odeslání, proto tento test zastaví většinu z nich, protože zprávu bez opsání čísla nelze odeslat, zůstane ve formě náhledu.

Ochrana se týká vzkazů uživatelům, diskuzního fóra a komentářů k obrázkům a taxonům, mapování a určování obrázků, tedy funkcí, do kterých mají přístup i nepřihlášení uživatelé.

Poznámka k volbě ověřovacího mechanismu

Druhů CAPTCHA existuje celá řada, od vizuálních testů přes audio až k logickým testům.
Nejrozšířenější jsou asi vizuální testy (např. opisování různě zdeformovaných textů, se kterým jste se na internetu pravděpodobně již setkali). Tyto testy však výrazně stěžují přístupnost zrakově postiženým, obdobně audio testy sluchově postiženým. Proto byl zvolen tento docela jednoduchý test (ovšem i lehce prolomitelný, za předpokladu že by někdo chtěl robota upravit výhradně pro spamování na BioLibu).

Poslední změna: 21.01.2009

Související témata


Možnosti podílení se na BioLibu

Komentáře