CZ EN
HLEDAT  

Nápověda

Taxonomický systém použitý v BioLibu

Něco jako univerzální systém života na Zemi bohužel v biologii neexistuje. Příroda se nenechá tak snadno "zaškatulkovat" a celý taxonomický systém (viz Vědecká jména a taxonomie ve zkratce) je jen pomůcka pro biology, kteří se snaží klasifikovat příbuznost skupin a druhů. S novými poznatky se tento systém neustále mění (a ještě dlouho měnit bude), a také různí biologové mohou mít na to které uspořádání odlišný názor.

Systém použitý v BioLibu určitě není ten jediný správný, ve spoustě knih najdete jiné uspořádání. Protože je BioLib prací mnoha autorů, je i kompilací mnoha pohledů na taxonomii, které se nemusí vzájemně slučovat (tj. pocházet z jednoho zdroje), ale vždy se snažíme, aby použitý systém dával co největší smysl, a snažíme se do BioLibu zahrnout i taxony, které v našem systému použité nejsou (viz. Taxony nezařazené do systému BioLibu).

Další věc je, že systém v BioLibu se neustále vyvíjí, některé části jsou zpracované lépe, někde naopak mnoho skupin či druhů chybí. Na BioLibu ještě nejsou ani všechny popsané druhy (těch je skoro dva miliony), natož všechny druhy světa, jejichž počet se odhaduje na něco mezi dvěma a sto milióny druhy (obecně okolo deseti miliónů druhů, převážně tvořenými hmyzem).

Pokud se vám však bude zdát, že nějaká skupina není zpracována dostatečně vhodně, nezatracujte BioLib, ale dejte nám o tom vědět, ať už formou komentářů k taxonům, v diskuzním fóru nebo poštou.

Poslední změna: 14.04.2020

Související témata


Možnosti podílení se na BioLibu

Komentáře - 1