CZ EN
HLEDAT  

Nápověda

O projektu BioLib

CZ   EN  
BioLib je nástroj, který umožňuje dynamicky vytvářet encyklopedii života na Zemi. Dá se v něm snadno vytvářet taxonomický systém druhů včetně synonym, národních názvů, textů, obrázků, citací, odkazů atp.

Snažíme se vytvořit stránky tak, aby kdokoliv, kdo bude ochoten spolupracovat s námi, mohl i bez větších znalostí práce s internetem doplňovat a upravovat data v systému obsažená. Po zaregistrování má každý uživatel možnost doplňovat a opravovat taxonomický systém, nahrávat do galerie svoje obrázky, navrhovat změny determinací obrázků, nebo se jinak podílet na projektu, přidaná data jsou kontrolována a potvrzována správci.

BioLib obsahuje řadu nástrojů usnadňujících přidávání a prohlížení dat. Stránky jsou optimalizované pro většinu prohlížečů, jsou bezbariérové a vícejazyčné.

Biolib rozhodně nechce konkurovat stránkám a knihám, které jsou omezeny na určitou taxonomickou skupinu či na nějakou geografickou oblast - naopak. Cílem je vytvořit systém, pomocí kterého bude mít uživatel možnost nalézt co nejvíce odkazů a literatury k problému, který ho zajímá. Ostatním autorům www stránek dává BioLib možnost odkazovat se na jednotlivé záznamy v BioLibu, např. taxony, hesla ve slovníčku biologických pojmů, na slovníky cizích názvů, checklisty a podobně.

BioLib je nekomerční a nepolitický projekt a není oficiálně svázán s žádnou institucí (ačkoliv s několika spolupracuje). Stránky jsou bez reklam (v popiscích fotografií se však mohou objevit i odkazy komerčního charakteru, které s daným taxonem souvisejí).

BioLib je jedním z největších projektů svého druhu na světě, navštěvují ho tisíce uživatelů, od milovníků přírody, přes studenty, pedagogy, fotografy, překladatele, redaktory nejrůznějších časopisů, až po sběratele a taxonomy.

Poslední změna: 13.06.2010

Související témata


Možnosti podílení se na BioLibu

Komentáře - 1