CZ EN
HLEDAT  

Nápověda

Termíny často používané v rámci BioLibu

CZ   EN  
V této nápovědě bychom vás chtěli seznámit s několika základními termíny, které jsou často používané na stránkách BioLibu.

taxon - "taxonomická" jednotka systému, může se jednat o druh, rod, čeleď nebo jakoukoliv jinou taxonomickou kategorii. Hlavní funkce BioLibu je databáze taxonů, tedy rostlin, hub a živočichů a jejich hierarchického uspořádání. Více v nápovědě Vědecká jména a taxonomie ve zkratce.

biotop - základní jednotka pro klasifikaci přírody, definuje určitý typ prostředí

check-list - seznam druhů určitého území

vědecké jméno - odborný název, většinou latinský název pro taxon

autorita nebo autorská citace - obsahuje zkratku autora který druh (nebo jiný taxon) poprvé popsal a rok v němž byl druh publikován. Pokud se od té doby název taxonu změnil, je většinou autorita uvedena v závorce. Více zde: Co znamenají jména vědců za latinskými názvy?

determinace - určení nějakého druhu. S tímto pojmem se lze setkat např. v galerii obrázků, kde determinace znamená určení druhu z fotografie.

rozcestník - funkce zjednodušující taxonomický systém v BioLibu (pod menu funkcí SYSTÉM)

textový blok - výraz použitý pro část textu přiřazeného k nějakému taxonu, článku, nápovědě atp.

odkazová funkce - výraz použitý pro speciální formátovací řetězce, díky kterým je možno v BioLibu jednoduše vytvářet v textech odkazy na taxony, obrázky atp. v BioLibu, ale i odkazy na další stránky či vkládat obrázky.

Poslední změna: 14.04.2020

Související témata


Možnosti podílení se na BioLibu

Komentáře