RNDr. Ivan Heráň, CSc., přední český zoolog a muzeolog, byl dlouholetým vědeckým pracovníkem zoologického oddělení Národního muzea v Praze. Narodil se v roce 1934 v Litomyšli, mládí až do vysokoškolských studií prožil ve východních Čechách, nejdříve v Ústí nad Orlicí, kde chodil do základní školy, později v Trutnově, kde absolvoval gymnázium a to v roce 1952. Po té přešel do Prahy kde vystudoval přírodovědeckou fakultu University Karlovy; její studium ukončil v r. 1957.
Po skončení vysokoškolských studií nejdříve krátce pracoval v Českých Budějovicích jako asistent na tamní pedagogické fakultě, poté v Brně nastoupil aspiranturu v Laboratoři pro výzkum obratlovců ČSAV, ale v roce 1961 se vrátil do Prahy, když přešel do Národního muzea v Praze a zde pracoval až do roku 1997, kdy odešel do důchodu. V roce 1969 ztrávil několik měsíců na stáži ve Švýcarsku, v muzeu v Bernu. Zemřel po dlouhé nemoci v Praze v roce 2001.
Jeho hlavní odborné zaměření představovala srovnávací morfologie (
osteologie a stomatologie) a etologie savců, nejvíce životní rytmy chování savců (především šelem, kopytníků). Mimo to se věnoval různým aspektům zbarvení zvířat. Později, v osmdesátých letech minulého století prováděl jako jeden z prvních výzkum migračního chování žab (
skokana hnědého) na některých lokalitách v Krkonoších. Ve své odborné činnosti se také významně věnoval problematice českého zoologického názvosloví, publikoval první návrh zásad názvosloví v časopisech Živa, Vesmír a Biologie-chemie-zeměpis.
Věnoval se rovněž fotografování zvířat a přírody obecně, a navíc byl i velice zdatný výtvarník, takže celou řadu svých knih doplnil nejen vlastními fotografiemi, ale i kresbami.