CZ EN
HLEDAT  

Termín

Bentham, Jeremy

Autor: H. W. Pickersgill
Jeremy Bentham (15. 2. 1748 – 6. 6. 1832) byl anglický právník, filosof a právní a společenský reformátor. Zasazoval se o individuální a ekonomickou svobodu, odluku církve od státu, svobodu slova, rovnoprávnost žen, zrušení otroctví, zrušení tělesných trestů (včetně těch prováděných na dětech), práva na rozvod, volný obchod a dekriminalizaci homosexuality. Vystupoval i proti trestu smrti.

Bentham byl také jedním z prvních obhájců práv zvířat. Napsal: "Dospělý kůň či pes jsou neporovnatelně rozumnějšími a komunikace schopnějšími bytostmi než lidské dítě staré den, týden, nebo dokonce měsíc. Ale předpokládejme, že by tomu bylo naopak, co by nám takový fakt byl co platný? Otázka nezní 'Mohou myslet?', ani 'Mohou mluvit?', ale 'Mohou trpět?'" (An Introduction to the Principles of Morals and Legislation, 1789)

Podle přání které projevil ve své poslední vůli, jeho tělo bylo zachováno a po mumifikaci umístěno do dřevěné skříně s prosklenými dveřmi. Dodnes je k vidění v South Cloisters v University College v Londýně, kde je od roku 1850. Při stém a sto padesátém výročí koleje se mumie zúčastnila zasedání tamní rady, kde byla vedena jako "přítomný, ale nehlasující člen". Podle tradice ovšem v případě nerozhodného výsledku hlasování Benthamův hlas zvrátí výsledek, protože v takovém případě hlasuje "pro".

Benthamova hlava je nahrazena voskovou, neboť ta skutečná byla při mumifikaci značně poškozena. Skutečná hlava byla vystavována po mnoho let spolu se zbytkem těla, ale nyní je bezpečně uzamčena na jiném místě, poněvadž oblíbeným studentským žertem se stalo ji krást.

Literatura

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jeremy_Bentham


Odkazy a literatura

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému termínu ve slovníku přidat obrázek, text či další názvy a synonyma.

Komentáře