CZ EN
HLEDAT  

Termín

Black, Davidson

1884 – 1934
Profesor Davidson Black, FRS (člen Královské společnosti) (v Číně známý jako 步達生) byl kanadský paleoantropolog. Nejznámější je díky svému popisu sinantropa. Byl předsedou Geologického průzkumu Číny.

Už od mládí se zajímal o zkameněliny. Rovněž se přátelil s Indiány (o mnoho let později během vykopávek v Číně jako jeden z mála bělochů respektoval svoje čínské spolupracovníky a pomocníky a neprojevoval žádné rasové předsudky, což mu vyneslo jejich obdiv a lásku; po jeho smrti mu přicházeli klást na hrob květiny. Rovněž zastával názor, že čínské nálezy by měly zůstat v zemi, kde byly objeveny). V roce 1906 získal doktorát z medicíny a pokračoval studiem srovnávací anatomie. V roce 1913 se oženil s Adenou Nevittovou, která jej doprovázela na všech cestách. Obě jejich děti, syn (nar. 1921) a dcera (nar. 1925) se narodily v Číně. V roce 1914 strávil půl roku v Manchesteru v Anglii jako pomocník australského neurologa a anatoma Sira Graftona Elliota Smithe, který v té době studoval Piltdownského člověka. Tím začal Blackův zájem o lidskou evoluci.

V roce 1919 odjel do Pekingu, kde na univerzitě přednášel neurologii a embryologii. Začal se zajímat o fosílie z Čou-kchou-tienu. Podle jednoho zubu roku 1927 popsal nový druh fosilního člověka pod jménem Sinanthropus pekinensis (dnes Homo erectus pekinensis). Tento zub nosil v přívěsku na krku. Rockefellerova nadace mu na základě jediného zubu odmítla poskytnout grant; tento grant – ve výši 80,000 dolarů – dostal Black až následujícího roku, kdy byly nalezeny další zuby, dolní čelist a fragmenty lebky. Umožnil mu zřízení Výzkumné laboratoře třetihor. První lebku nalezl následujícího roku Pej Wen-chung a následovaly další nálezy, které Black horlivě studoval. V roce 1934 byl hospitalizován kvůli problémům se srdcem; ihned po propuštění se však vrhl znovu do práce. Zemřel v noci za svým psacím stolem, v ruce držel lebku sinantropa. Bylo mu 49 let.

Na jeho počest je pojmenován Gigantopithecus blacki.


Publikace

"Skeletal Remains of Sinanthropus Other Than Skull Parts." Bulletin of the Geological Society of China, Vol. XI, No. 4, 1932.
"Evidences of the Use of Fire by Sinanthropus." Bulletin of the Geological Society of China, Vol. XI, No. 2, Peiping, 1931.
"Palæogeography and Polar Shift. A Study of Hypothetical Projections." Bulletin of the Geological Society of China, Vol. X, Peiping, 1931.
"Notice of the Recovery of a Second Adult Sinanthropus Skull Specimen." Bulletin of the Geological Society of China, Vol. IX, No. 2, 1930.
"Interim Report on the Skull of Sinanthropus." Bulletin of the Geological Society of China, Vol. IX, No. I, 1930.
"Preliminary Notice of the Discovery of an Adult Sinanthropus Skull at Chou Kou Tien." Bulletin of the Geological Society of China, Vol. VIII, No. 3, 1929.
"Preliminary Note on Additional Sinanthropus Material Discovered in Chou Kou Tien During 1923." Bulletin of the Geological Society of China, Vol. VIII, No. 1, 1929.
"The Aeneolithic Yang Shao People of North China." Reprinted from the Transactions of the 6th Congress of the Far Eastern Association of Tropical Medicine. Tokyo, Japan, 1925.
"Asia and the Dispersal of Primates." Reprinted From the Bulletin of the Geological Society of China, Vol. IV, No. 2., 1925.
"A Note of the Physical Characters of the Prehistoric Kansu Race." From Memoirs of the Geological Survey of China, Series A, No. 5, June, 1925.
Z vlastního článku pro Wiki


Seznam taxonů

Počet záznamů
Taxony1

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému termínu ve slovníku přidat obrázek, text či další názvy a synonyma.

Komentáře