CZ EN
HLEDAT  

Termín

Pej Wen-chung

CZ   EN  

Pej Wen-chung

Homo erectus pekinensis - člověk vzpřímený pekingský
Autor: José-Manuel Benito Álvarez
Pej Wen-chung (čínsky 裴文中, v anglické literatuře uváděn jako Pei Wenzhong nebo W. C. Pei, 1904 - 1982) byl čínský paleontolog, archeolog a antropolog. Profesor Pei je považován za zakladatele čínské archeologie.
V roce 1928 promoval na Pekingské univerzitě a ihned se zapojil do vykopávek na slavném čínském nalezišti sinantropa (Homo erectus pekinensis) v Ču-ku-tienu (čínsky 周口店, anglicky Zhoukoudian, případně Choukoutien; lokalita je od roku 1987 zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO). Hned v následujícím roce byl tamtéž jmenován ředitelem polních vykopávek. Naleziště opustil na dva roky mezi lety 1935 – 7, kdy získal doktorát na Sorbonně (v tuto dobu jej zastoupil profesor Jia Lanpo). V Ču-ku-tienu se pracovalo v nesmírně obtížných podmínkách; vedci se museli na naleziště dopravovat na hřbetech mul. Profesor Pej vykopal první lebku sinantropa 1. prosince 1929 ve čtyři hodiny odpoledne, poté, co pracoval ve 40 metrů hluboké trhlině v ledové vodě, v jedné ruce kladivo a v druhé svíčku. Postupující japonská armáda představovala pro všechny pracovníky obrovské nebezpečí (vojáci bohužel dokonce brutálně zabili i několik dělníků), proto bylo rozhodnuto všechny fosílie poslat do bezpečí do USA. Fosílie se ale na cestě ztratily a dodnes zůstává záhadou, co se s nimi stalo. Naštěstí se díky profesoru Franzi Weidenreichovi dochovaly alespoň v dokonalých odlitcích, stejně jako se zachovaly kopie map nalezišť.
Profesor Pej pokračoval v práci na mnoha dalších nalezištích, například v Djalainoru nebo v Kansu. V roce 1955 byl zvolen do Čínské akademie věd a později do mnoha dlaších funkcí (byl například ruhým ředitelem Pekingského Muzea přírodní historie). Až do své smrti pracoval v Čínské akademii věd v ústavu paleontologie a paleoantropologie obratlovců. Patří mu rovněž zásluha za autorství první knihy o čínské prehistorii napsané v čínštině.
Stejně jako jeho kolegové Jia Lanpo a Yang Zhongjian je pohřben v Ču-ku-tienu.

Literatura

K. C. Chang, American Anthropologist, 1984. Vol. 86:115-118
Sheila Melvin, Peking Man, Herald Tribune, 11. října 2005
Josef Kleibl, Cesta za Adamem, Praha 1978
http://en.wikipedia.org/wiki/Pei_Wenzhong


Odkazy a literatura

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému termínu ve slovníku přidat obrázek, text či další názvy a synonyma.

Výkladový slovník - Text (nepotvrzené) - 1
Komentáře