CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Fotoseriály CZ

Správci: Ondřej Zicha

*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo osm:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.

 

 
 
Záznam 1 až 15 z 15  
Ondřej Zicha   [11.10.2009 11:39:39]
[Odpovědět]
Dobrá, souhlasím se zvýšením počtu fotek na stránku na dvacet. Víc už ale opravdu raději ne, nejde o to posouvání, ale o to, že objem stahovaných dat by byl příliš velký, což by omezovalo lidi s pomalejším připojením či horším počítačem (víc obrázků na stránce = více obrázků načtených v paměti) a pro server to taky není nejlepší, protože se vytvoří více stahovacích vláken které mohou být blokovány o něco déle než standardní požadavky na jiné stránky.

Ale tak věřím že mnoho fotoseriálů nad dvacet snímků tu nebude. To spíš časem umožníme nějaké to nahrávání videí.
Jiří Novák   [11.10.2009 10:52:25]
[Odpovědět]
Na druhou stranu, co je špatného na filmech rozsekaných na políčka? Sice mě momentálně nenapadá konkrétní příklad, ale pro nějaké hodně rychlé pohyby by to nebylo špatné.
Miroslav Deml   [11.10.2009 08:56:07]
[Odpovědět]
Seriály jsou vyřešeny výborně, jen to dělení fotek seriálu po deseti na jednotlivé stránky je při prohlížení nevhodné, narušuje to kontinuitu sledování obrázků při přechodu na další stránku. Sice většina fotoseriálů asi vejde do těch 10ks, ale stejně navrhuji, aby se to číslo zvětšilo na 20, nebo nebylo vůbec omezeno. Pokud je seriál delší a chce se někdo podívat od konce, tak si to může stáhnout posuvníkem. A filmy rozsekané na políčka tu snad nikdo dávat nebude.
Ondřej Zicha   [06.10.2009 20:51:33]
[Odpovědět]
Milan Kořínek [ 06.10.2009 19:30:28 ]: Přehodil jsem to celé ke kurovi, u Aves zůstaly ty náhledy v textu, to stačí.
Milan Kořínek   [06.10.2009 19:30:28]
[Odpovědět]
Ondřej Zicha [ 04.10.2009 22:20:21 ]:
Mohl by jste fotoseriál líhnutí vejce přidat i ke kurovi domácímu? Jinak fotoseriály vypadají docela dobře a zpracování se mi líbí, ale ten text by tam chtělo přidat, já jsem také přehlédl ikonku.
Ondřej Zicha   [04.10.2009 22:20:21]
[Odpovědět]
Zároveň pokud jsem na nějaké seriály zapomněl, správci galerie je mohou směle doplnit, stačí z přehledu fotoseriálů dát přidat a zadat ID první fotky a pak postupně přidávat další. Řadit fotky už také lze. To jsem ale šikovný.
Ondřej Zicha   [04.10.2009 22:19:11]
[Odpovědět]
Čiliže to mám téměř hotové (ještě na to není nikde odkaz, ale z fotky se tam vlézt dá), možno nahlédnout zde:

Fotoseriály

slunéčko dvaadvacetitečné
roháč obecný
kněžice trávozelená
bourec morušový
vývoj vajíčka

Ovšem tím, že jsem použil ty texty od fotografie do toho přehledu fotoseriálu, taku jednotlivých fotek pak bude text chybět nebo nenavazovat.... myslíte že je to problém který je třeba nějak řešit? A jo-li, jak nejlépe? Udělat třeba nějaký typ textu, který se bude zobrazovat u obrázku, ale ne ve fotoseriálu, a bylo by v něm třeba napsáno "Součást fotoseriálu o souboji roháčů" + odkaz na něj, kdyby někdo přehlédnul ikonku?
Ondřej Zicha   [04.10.2009 18:37:19]
[Odpovědět]
No, tak jsem na tom dnes začal pracovat a rozhodl jsem se to zatím udělat tak, že fotky, které jsou součástí fotoseriálu, se budou normálně zobrazovat v galerii podle toho jak je kdo skryje či zobrazí (takže z jedné fotosérie bude moct být zobrazených více fotek, třeba vajíčko, larva, kukla, dospělec u vývojových fotoseriálů). Odkaz povede z galerie normálně na detail fotky, ovšem fotkám, které jsou součástí fotoseriálu, se vpravo nahoře zobrazí ikonka "fotoseriálů s odkazem na prohlížení fotoseriálu. Tam se zobrazí ve správném pořadí fotky z fotoseriálu stránkované řekněme po deseti, přičemž se zobrazí základní velikost a minimum doplňujících informací, ale z každé fotky povede odkaz na její normální detail v galerii. Vedle fotky se zobrazí všechny texty přiřazené k fotce (krom poznámek k determinaci), takže bude třeba dohlédnout na to, aby u všech nebyl stejný text, jako je to u toho roháče. Tam by stačilo napsat text k první fotce a ostatní nechat bez textu... nenapadá mne jiné řešení. Dělat extra texty k fotkám z fotoseriálu je náročné na překlad (a programování).

Zároveň bude nějaká funkce "Fotoseriály", která zobrazí seznam všech fotoseriálu v galerii. Asi bude provedená jako normální galerie s tím, že se zobrazí pouze ty kategorie, ve kterých je nějaký fotoseriál, jako náhled se zobrazí první fotka ze série.

Pro zjednodušení se bude fotoseriál jmenovat vždy podle druhu, který zobrazuje první fotografie ze série. Zatím nebudu dělat podporu pro fotosérie spojené z fotek od více autorů. Dále asi nechám tvorbu fotoseriálů jen na správcích galerie, aby to zase někteří uživatelé nepochopili jinak než bylo myšleno a nedělali třeba fotosérie čtyř fotek "vajíčko larva kukla dospělec", takových fotoseriálů by pak mohlo být kvanta. Spíš bych dělal fotoseriály jen z více fotek nějakého chování živočicha (třeba postupná stavba hnízda) a vývoje jen tam, kde je to skutečně složeno z vyššího počtu fotek než jen jedna fotka každého stádia. No, uvidíme, třeba to časem rozšířím.

Má k tomu někdo nějaké připomínky? To programování mi bude ještě nějaký čas trvat, musím udělat tu správu a výpis fotoseriálů, řazení fotek atp.
Milan Kořínek   [28.09.2009 12:47:47]
[Odpovědět]
Ondřej Zicha [ 25.09.2009 20:32:02 ]:
Mně napadá což tak přidávat fotoseriály do galeriíí opravdu pod ikonkou jedné vybrané fotky a mít možnost zvolit někde odkaz třeba "zobrazit fotoseriály", který by otevřel jen stránku s fotoseriály u příslušného druhu případně i dalších taxonomických kategorií, takže by se třeba zobrazily všechny fotoseriály pro zvoledný rod, čeleď... Kde by se tamo možnost nezobrazovala, by bylo jasné, že daná jednotka žádný fotoseriál neobsahuje. Po kliknutí na fotografii by se pak na jedné stránce mohly zobrazit všechny fotografie ve větším rozlišení, s možností rozkliknutí na skutečnou velikost. Moc nemám rád funkci náhledů, člověk se pak zbytečně přes náhledy proklikává a vrací. Víc by se mi líbilo, kdyby fotky byly zařazeny za sebou ve zvoleném pořadí na jedné stránce. Stránka by byla asi delší a déle by se načítala, ale připadá mi to jednodušší než se třeba proklikat přes 20 náhledů.
Ondřej Zicha   [25.09.2009 20:33:15]
[Odpovědět]
Napadá někoho případ, že by bylo potřeba, aby byla jedna fotografie součástí více fotoseriálů? Doufám že ne.
Ondřej Zicha   [25.09.2009 20:32:02]
[Odpovědět]
No, udělat aby se po kliknutí detail fotky fotoseriálu choval jinak než ostatní fotografie asi nebude úplně jednoduché. Spíš bych byl pro to, aby se kliknutím na libovolnou fotografii z fotoseriálu zobrazil pod fotkou přehled náhledů podobně jako je to u fotografií stejného objektu, ovšem to propojení bude muset být udělané jinak než přes ty fotografie stejného objektu. Jednak je třeba zadávat pořadí, jak už bylo řečeno. Jednak je možné, že některé fotoseriály budou moct být složené z fotografií více jedinců, nikoliv toho stejného, nebo možná i z fotografií od více autorů, teoreticky.

Udělat, aby se v galerii zobrazovala jen jedna fotka z fotoseriálu, lze normálně skrytím fotografie z galerie. Ale byla by škoda trvat na tom, aby se zobrazila vždy jen jedna fotografie. Co když bych chtěl, aby se zobrazil dospělec, larva a kukla, ale nezobrazilo se dalších x mezistupňů.

Také by asi bylo fajn, kdyby se takové fotografie daly nějak snadno nalézt, nejen náhodně v galerii kliknutím na jednu z těch fotografií. Jedna možnost je propojovat vždy první fotografii ze série s nějakým heslem (tagem) "fotoseriál" (viz Tagování obrázků a taxonů - barvy atp.), takže by bylo snadné zobrazit seznam všech fotoseriálů v galerii. To by bylo asi nejjednodušší. Druhá možnost je označovat to nějak speciálně a zobrazovat v nějaké extra funkci, pojmenované (např. "Souboj roháčů), v abecedním seznamu. To by bylo samozřejmě hezké, ale zase pracné (zejména udělat jazykové verze těch názvů atp.).
Jiří Novák   [25.09.2009 10:13:05]
[Odpovědět]
Ano, to je ještě lepší. Taky bych se přikláněl k téhle možnosti.
Miroslav Deml   [24.09.2009 21:48:35]
[Odpovědět]
Možná by šlo udělat aby se v galerii u taxonu zobrazovala jen jedna fotka ze seriálu vybraná jako nejcharakterističtější a byla by označena "fotoseriál" a po kliknutí na ní by se objevily všechny příslušné fotky v náhledech jako u taxonu, po kliknutí na ně pak normální příp. velká velikost.
Také se mi nelíbí sloučené foto a to ani v náhledu, seriál může obsahovat vizuálně nesourodé fotky, zvíře třeba mění stanoviště, různě se pohybuje a pak to u sebe vypadá divně. Jako samostatné foto to může vypadat mnohem lépe.
Jiří Novák   [24.09.2009 19:16:30]
[Odpovědět]
Pro samostatné fotky hovoří možnost otevřít každou fotku v plné velikosti. Taková série jako je dole znamená, že každé jednotlivé políčko je bohužel dosti zmenšené a ztratí se řada detailů.
Možná by stálo zato jen vytvořit relaci všech obrázků v sérii a umožnit je nějak natvrdo řadit za sebe.
Ondřej Zicha   [24.09.2009 18:07:54]
[Odpovědět]
Rád bych zjistil, co si kdo myslí o tom, zda nějak speciálně řešit série fotek, nebo zda stačí je přidat normálně, propojit jako fotky stejného objektu a nechat na uživateli aby se jimi proklikal. Dávat to do jednoho obrázku se mi moc nelíbí, když jsou samostatně je jich zase moc a je problém takové zajímavé fotosérie v galerii najít.

Z poslední doby třeba série zápasu roháčů:Přivedl mne na to pan Deml, který nafotil třeba toto líhnutí slunéčka a zajímá ho jak nejlépe takové fotografie přidat:Nějaké nápady?
 
 
Záznam 1 až 15 z 15