CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Mapování výskytu vybraných bezobratlých ČR CZ

Správci: Ondřej Zicha, Karel Chobot

*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo čtyři:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.

Tato místnost slouží k dotazům k Mapování výskytu vybraných bezobratlých ČR, případně k hlášení pozorování bez nutnosti registrace. Pozorování zaslaná touto cestou však budou zpracována spíše jen v případech, že se bude jednat o důležité faunistické informace. Pro usnadnění práce správcům mapování raději odesílejte svá pozorování použitím standardního formuláře. Děkujeme za pochopení.

 

 
Záznam 1 až 20 z 57  
[1] 2 3
Ondřej Zicha   [15.07.2018 19:42:01]
[Odpovědět]
Markéta Gálová [ 15.07.2018 10:43:02 ]: Dobrý den, fotografie by to asi chtělo, pro ověření, zda se opravdu jedná o modráska hořcového, nebo jiný ohrožený druh. Určitě by to bylo zajímavé pozorování a kolegové motýlkáři by věděli, co s tím dál.
Markéta Gálová   [15.07.2018 10:43:02]
[Odpovědět]
Dobrý den,

již opakovaně nějaký ten rok eviduji výskyt modráska v lokalitě mého bydliště - jedná se ale o území, které vůbec neodpovídá "statistikám" - Severní Morava, Bohumín. Je vhodné na jeho existenci tedy nějak upozornit? Zaznamenávám ho opakovaně, na louce mezi rodinnými domy, která je udržována soukromým zemědělcem (vlastníkem) - tedy opakovaně sekána v určitých intervalech.
Oznamuje se toto např. i na odboru životního prostředí příslušného úřadu? Nerada bych se dočkala např. toho, že danou louku určí k zástavbě (již se s částí tohoto pozemku tak stalo) a živočichové včetně modráska tak budou mít "smůlu" :-( Děkuji za radu. Zatím se mi motýlka žel nepodařilo vyfotit :-(
S pozdravem, Gálová Markéta
Barbora Masiarová   [21.09.2017 13:10:25] Příspěvek zodpovězen
[Odpovědět]
Dobrý den,bydlím v Roudnici nad Labem ve čvrti Podlusky u potoka Čepel.... včera odpoledne jsme na naší zahradě ve větším keři magnolie nalezli asi deset malých zápřednic jedovatých, zřejmě tam někde měly kokon. Magnolie nám sousedí skoro zcela přilepena na dům v blízkosti oken. Máme dvě malé děti-alergiky. Dnes jsme koupili postřik K-Otrine a celou magnolii s ní postříkali, nicméně z dostupných informací je patrné, že stejně na magnolii nebo v půdě přežijí, možná se vydají za teplem domova...Samozřejmě nevíme zda postřik zahubil všechny. Můžete mi prosím poradit jak se dále zachovat, zda výskyt někam hlásit. Kdyby se jednalo o jednoho pavoučka, byla bych v klidu, ale je jich tam opravdu dost. Mám i foto.
Ondřej Zicha   [20.04.2017 16:33:51]
[Odpovědět]
Sandra Klimešová [ 20.04.2017 07:59:05 ]: Dobrý den, klidně ho pusťte ven, on si nějak poradí. V bytě by měl pravděpodobně nevyhovující vlhkost a kvůli teplu by byl aktivní, dokrmit se dá snad cukrovou vodou nebo by si možná pochutnal na nějakém ovoci (starší banán, mandarinka), ale venku mu asi bude lépe, najde si nějaký úkryt kde přečká do teplejšího počasí.
Sandra Klimešová   [20.04.2017 07:59:05]
[Odpovědět]
Dobrý den,
dnes ráno jsem ve svém bytě zaznamenala přítomnost otakárka fenyklového, v Praze-Stodůlky. Mohu požádat o nějaká doporučení jak o něj pečovat do doby než bude tepleji, prosím?
Marie Adámková   [01.11.2016 08:50:35]
[Odpovědět]
Dobrý den.
U domu v Praze 4 máme několik borovic. Vyskytla se tam ploštice Leptoglossus occdentális Heidemann 1910, v poměrně velkém množství. Její přítomnost je velmi nepříjemná, chce s námi bydlet v bytě. Jakmile otevřu okno, hned se objeví a snaží se v bytě schovat. Domnívám se, že je to invazivní a nežádoucí druh. Máme tu dosti velké množství různých druhů ptáků, ale evidentně jim nechutná. Prosím o radu, jak se jí zbavit. Děkuji.
Jiří Kotrle   [25.09.2016 20:03:40]
[Odpovědět]
Dobrý den,
na kraji silnice mezi Troubelicemi a Novou Hradečnou (Olomoucký kraj) pozorována kudlanka nábožná. Foto mám.
Soňa Vundrová   [17.06.2016 21:36:22]
[Odpovědět]
Dnes - 17.6.2016-nalezen u nás brouk Nosorožík Kapucínek.Nalezen na hromadě, kam se vozí hnůj a hned vedle je skládka odřezaných větví a různého odpadu ze zahrady-tráva,seno, sláma....Lokalita: Liberec-Machnín.Mám několik fotek...
marcela jochmanova   [22.05.2016 10:01:03]
[Odpovědět]
Dobrý den,v Brně v Bystrci v Udolí Oddechu,ulice,Pod horkou,u soukromého bistra,byl viděn pavouk stepník tmavonohý,dne 20.5.2016....foto a video mám,,,,...
Ondřej Zicha   [09.05.2016 22:16:14]
[Odpovědět]
Ing. Jan Fetters [ 09.05.2016 11:45:15 ]: Dobrý den, pokud Vaše pozorování s fotografií přidáte do mapování jako Meloe sp., správce mapování Vám ji jistě určí a pozorování se promítne do mapky rozšíření druhu. Pozorování je možné přidat i bez registrace.
Ing. Jan Fetters   [09.05.2016 11:45:15]
[Odpovědět]
Dobrý den,
pozoroval a fotografoval jsem o výkendu brouka majku (obecná/fialová - nevím)v obci Potštejn (Kraj: Královehradecký, okres: Rychnov nad Kněžnou. Dle mého povědomí je to netipická lokalita pro výskyt tohoto brouka a byl jsme jím mile překvapen. Je možnost aby jste mi ho podle fotografie pomohli dourčit či prípadně zařadili lokalitu na místo výskytu (pozorování)? děkuji
Ondřej Zicha   [22.02.2016 23:57:41]
[Odpovědět]
Dita [ 22.02.2016 23:31:18 ]: Dobrý den,

mám pocit, že systém našich měkkýšů na BioLibu není úplně starý, ale raději se na to zeptám kolegy malakologa, zejména na vyšší taxonomii. Ta by měla z větší části respektovat systém Bouchet & Rocroi, 2005, nic novějšího myslím není. Co se týče zařazení do rodů a poddruhové/druhové klasifikace, když si rozkliknete jednotlivé druhy, vidíte tam, pod jakým názvem druh uvádí který citovaný zdroj (tučné názvy znamenají shodu s BioLibem), zrovna u měkkýšů jsou zdroje doplňovány docela svědomitě.

Ideálním základem je jistě práce Horsák M., Juřičková L., Beran L., Čejka T. & Dvořák L. (2010): Komentovaný seznam měkkýšů zjištěných ve volné přírodě České a Slovenské republiky [http://mollusca.sav.sk/pdf/9/Suppl-1-v2....], Malacologica Bohemoslovaca, Suppl. 1: 1–37., v BioLibu je možná i něco navíc, pokud by Vás zajímalo co, mohu Vám to zjistit. Samozřejmě budeme vděční, pokud nás naopak upozorníte na nějaké nedostatky ze strany BioLibu.
Dita   [22.02.2016 23:31:18]
[Odpovědět]
Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o radu. Píši bakalářskou práci na téma Měkkýši ČR a nejsem si tak úplně jistá, odkud bych mohla použít aktuální taxonomii druhů, které se nachází v České republice. Byli by jste tak hodní a poradili mi kde (v jaké publikaci, či na jakých stránkách) bych našla nejaktuálnější seznam měkkýšů ČR?
Byla bych moc vděčná za vaši pomoc a děkuji předem za jakoukoli odpověď.
Ondřej Zicha   [15.10.2014 21:57:53]
[Odpovědět]
Anna [ 14.10.2014 23:11:33 ]: Dobrý den, to Vám tedy popravdě moc nezávidím... ale za údaj v mapování budeme vděční. U mapky zápřednice Cheiracanthium punctorium najdete odkaz na přidání pozorování, ke kterému můžete připojit i fotografii (další lze přidávat po založení pozorování). Pro přidání pozorování se není nutné na BioLibu registrovat. Předem děkujeme!
Anna   [14.10.2014 23:11:33]
[Odpovědět]
Dobrý den,už po několikáte jsem měla v domě Záprědnici jedovatou.Ve volné přírodě jsem ji ještě nepotkala.Bydlím v Hrádku u Znojma.Foto můžu doložit
Ondřej Zicha   [25.03.2014 20:09:49]
[Odpovědět]
Václav Z. Holec [ 25.03.2014 12:39:42 ]: Dobrý den, tato možnost do budoucna určitě existuje, ale záleží to na spoustě věcí.

1. BioLib je napsaný tak, aby bylo možné přeložit ho do libovolného jazyka, problém je, že těch textů a funkcí je tolik, že se do toho nikdo nehrne. Máme sice hotové rozhraní, ve kterém je možné BioLib překládat prakticky za běhu a dokonce třeba i opravovat překlepy v názvech odkazů, formulářových polí atp. v již přeloženém rozhraní, ale zatím je velice špatně odlišeno, který text je ten "důležitější", tj. který vidí všichni, a který text vidí třeba jen správci a není proto nutné ho překládat mezi prvními. Každopádně kdyby se našel někdo ochotný překládat BioLib do libovolného jiného jazyka, můžeme na tom zapracovat. Stejně tak není problém automaticky přeložit texty třeba pomocí Google Translate a pak překlad postupně zdokonalovat. Může na tom pracovat i několik lidí paralelně a použitelná verze tak může být hotová docela rychle. Jakmile se zprovozní nové jazykové verze, přibude počet uživatelů a tudíž i fotografií atp.

2. Rozšířit mapování na další země by nebyl takový technický problém, muselo by se samozřejmě využít trochu jiný výpočet mapovacích čtverců, ten současný platí jen pro střední Evropu. Problém ale je sehnat odborníky, kteří by se stali garanty mapování určité skupiny druhů, tj. záznamy ověřovali a potvrzovali. Máme třeba hotové mapování pro Slovensko, ale nikdo ho nevyužívá. Ale kdyby se nám někdo ozval, že chce třeba mapovat nějaké vybrané druhy třeba v Itálii, tak by asi nebylo těžké to zrealizovat. A pokud by se na to našly třeba peníze z nějakého grantu, bylo by to samozřejmě ještě lehčí :-)

A mapovat všechno bez ověřování by zase odradilo spousta odborných mapovatelů, protože jejich data by zapadla mezi chybně určená pozorování. Každopádně stránek, na kterých se dá takto bez většího ověřování mapovat jsou desítky, namátkou třeba http://observado.org/ nebo http://www.inaturalist.org/
Václav Z. Holec   [25.03.2014 12:39:42]
[Odpovědět]
Dobrý den, zajímala by mě, zda-li existuje možnost, že biolib získá svou Italskou, Švédskou nebo další variantu, mnoho zoologů, chovatelů a milovníků přírody je biolibem nadšeno a hořekují nad tím, že neexistuje jejich obdoba. Moji italští přátelé, známí a další jsou velmi zaujatí mapováním výskytu druhů, jak jej provádí biolib.cz. Je nějaká šance, že někdy v budoucnu budou existovat i další jazykové verze, nebo třeba jen mapy a možnost mapování výskytu druhů i mimo Českou republiku?
Kamila Procházková   [11.08.2013 18:21:50]
[Odpovědět]
Dobrý den,bydlím v Ivančicích na brněnsku a můj manžel na výletě u splavu v Alexovicích našel zvláštního pavouka.Když přišel domů a koukl se na internet tak zjistil,že je to zápřednice jedovatá.Moje kamarádka na stejném místě byla včera a přinesla si tohoto pavouka omylem domů asi v dece.On ji pak kousnul a ona je teď momentálně na lécích a má vysoké teploty.Pavouka donesla lékaři a ten potvrdil,že je to zápřednice jedovatá.Tak bych chtěla nahlásit,že se tady na ivančicku asi běžněji vyskytuje.Děkuji
David Sváček   [06.08.2013 10:16:28] Příspěvek zodpovězen
[Odpovědět]
Dobrý den,

rád bych se zeptal, jak je možné se do mapování bezobratlých zapojit. Mám pár pozorování druhů, které mapujete, převážně z jižních Čech.

Stačí zaslat zprávu zde do diskuzní místnosti ?

Děkuji předem za osvětu.

S pozdravem

D.Sváček
Petr Večeřa   [10.07.2013 19:47:52]
[Odpovědět]
Dobrý den,pozoruji na své zahradě drvodělku fialovou jak sbírá nektar na hrachoru. Ostrava Stará Bělá
 
Záznam 1 až 20 z 57  
[1] 2 3