CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Mapování druhů CZ

Správci: Ondřej Zicha

*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo jedna:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.

Otázky a připomínky k funkci mapování druhů.

 

 
 
Záznam 1 až 17 z 17  
juria   [02.08.2016 09:07:47]
[Odpovědět]
Krásná kudlanka nábožná mi přistála v bytě. Netušil jsem, že je tak velká. Vypuštěna na zahradu. Ostava
Nela   [09.03.2014 19:05:59]
[Odpovědět]
Dobrý den,

ráda bych nahlásila výskyt mloka černého, v Dobřichovicích.

Hezký den

Nela Bžochová
marie dokulilová   [27.01.2013 12:03:10]
[Odpovědět]
vymazat monika dragounová z automatického přihlášení
Ondřej Zicha   [04.10.2012 20:56:11]
[Odpovědět]
Lenka J [ 04.10.2012 14:54:49 ]: Dobrý den, domnívám se, že to odpovídá.
Lenka J   [04.10.2012 14:54:49]
[Odpovědět]
Dobrý den,
pracuji na své seminární práci a chtěla bys se zeptat zda je aktuální tento seznam sudokopytníků žijících v České republice: los - paovce hřivnatá- zubr - srnec obecný - jelen lesní - sika - daněk evropský - jelenec běloocasý - muflon - kamzík horský - prase divoké - koza bezoárová.
Předem díky za odpověď.
Petr Šedý   [11.05.2010 13:35:37]
[Odpovědět]
Dobrý den,
rád bych vás poprosil o určení hada co jsem dnes vyfotil, na Slepýše se mě to nechce zdát anebo jsem se fakt netrefil. Proto vkládám odkaz na galerii a budu moc vděčný, když mě kdokoli poradí či upřesní co by to mohlo být. Rady prosím písněte na E-mail. Předem moc děkuji.
Petr
http://picasaweb.google.cz/petrzlesa1/Had#
Ondřej Zicha   [22.11.2009 22:26:44]
[Odpovědět]
Rozmýšlel jsem o víkendu trochu víc možnost "neveřejného mapování" hůře určitelných druhů. Bavili jsme se o tom s Karlem Chobotem a s Jakubem Horákem. Týká se to asi hlavně bezobratlých, i když pokud by se to pojalo v té poslední variantě co navrhuji, šli by tak označit i nějací komplikovaněji určitelní savci (někteří netopýři a hlodavci).

Původní myšlenka byla, že některé druhy budou v mapovacích formulářích přístupné až potom co se uživatel registrovaný do BioLibu nějak speciálně registruje do mapování, něco o sobě napíše, nějaký správce ho označí jako spolehlivého (na základě toho že ho zná mimo BioLib, nebo na základě věrohodnosti předchozích pozorování) a on bude moct mapovat i druhy které normální uživatelé nevidí.

Pak jsem si ale říkal, že by to mohlo připravit mapování o spoustu zajímavých pozorování od uživatelů, kteří se kvůli jednomu dvěma pozorováním nebudou chtít nějak speciálně registrovat (nebo se registrovat do BioLibu vůbec). A konečně co kdyby nějaký laik chtěl přidat pozorování hůře určitelného druhu s dostatečnou fotodokumentací, aby to šlo ověřit. Takže jsem si představoval, že by byl nějaký speciální seznam neveřejně mapovaných druhů a které by se primárně nezobrazovaly, ale jejich zobrazení by šlo zapnout s tím že by uživatel zaškrtnutím nějakého políčka odsouhlasil že se bude snažit podávat pravdivě informace, a při přidávání toho pozorování by se mu navíc napsalo že se jedná o hůře určitelný druh a budou vyšší požadavky na věrohodnost toho pozorování. S tím že kdyby byl registrovaný do mapování, jako to bylo zmíněné v té první možnosti, tak by ho to tolik neotravovalo se zaškrtáváním.

No a těď přemýšlím ještě o jistém zjednodušení, že by každý viděl všechny mapované druhy v jednom seznamu, zobrazovaly by se všechny, i ty hůře určitelné (aby aspoň byla šance že si ten uživatel vzpomene že třeba fotil něco podobného, aniž by to musel hledat v nějakém extra seznamu). Ale že u těch hůře určitelných se budou zobrazovat nějaké ikonky s vysvětlivkou, něco ve smyslu "u takto označených druhů budou přijímána pouze pozorování s dostatečnou fotodokumentací, dokladovým exemplářem či hlášení od odborníků.". Takže prostě každý by mohl mapovat všechny druhy jejichž mapování na BioLibu probíhá, ale byl by dostatečně varován, že to pozorování některých druhů nemusí být přijato.

Spíš se ale obávám toho až bude v mapování bezobratlých SPOUSTY druhů, to ty stromové zobrazení přestanou být přehledné. Dodělal jsem tam narychlo abecední přehled mapovaných druhů, zatím tedy podle latinského jména. Časem možná i český a hlavně vyhledávání. Abecední výběr dodělám časem i do toho výběrového okna ve formuláři mapování.
Ondřej Zicha   [31.10.2009 16:08:02]
[Odpovědět]
Takže v mapování se změnila celá řada věcí

- místo pole Lokalita je povinné pole Obec, původní pole přejmenováno na nepovinné Upřesnění lokality

- předěláno zadávání autora pozorování. Původně bylo jméno a email autora pozorování, pokud to byl někdo jiný než autor záznamu, lidi tam často zbytečně vyplňovali svoje jméno. Nyní tam mají přihlášení uživatelé dvě záložky - "Autor záznamu" a "Jiný autor pozorování". V záložce Autor záznamu je předvyplňené jeho jméno a email, které uvedl při registraci na BioLibu. Pokud tedy hlásí cizí pozorování, přepne se na záložku Jiný autor pozorování a vyplní jméno tam. Toto jméno se zobrazuje přednostně (v přehledu záznamů, na detailu, v informačním emailu pro správce, v exportu zpracovaných záznamů). Správce pozorování při editaci pozorování může i vybrat ID uživatele z databáze, nebo naopak ID smazat a zapsat jen jméno jako text. Konečně nepřihlášení uživatelé nevidí záložky, ale jen políčka pro doplnění jména, příjmení a emailu (původně bylo jméno a příjmení dohromady, teď je rozdělené). Pokud chce nepřihlášený uživatel nahlásit pozorování jiného uživatele, vyplní jeho jméno a svoje jméno napíše do kolonky "Jiné kontaktní údaje", k tomu je tam vysvětlující text. Když se to takhle popisuje, tak to zní složitěji, ale doufám že ten formulář to zpřehlednilo.

- GPS souřadnice jdou nyní zadat i tak, že se zkopíruje souřadnice ve tvaru např. 49°58'25.347"N, 15°17'28.078"E (např. z mapy.cz nebo z nějaké vlastní databáze) a vloží se do prvního políčka GPS souřadnice - pokud je formát správný, souřadnice se automaticky rozdělí na jednotlivé složky. Mělo by fungovat i rozdělení 49°58'"N, 15°17'"E, nebo středník místo čárky, čárky místo tečky a několik dalších variant. Pokud by někdo narazil na nějaký formát, který to nezpracuje, dejte mi vědět.

- zadaný kvadrát, nebo kvadrát vypočtený z GPS souřadnice se nyní kontroluje proti seznamu kvadrátů zasahujících do ČR. Pokud je čtverec mimo, záznam se přidá, ale zobrazí se varování, stejně tak se zobrazuje varování na detailu pozorování, takže správce by měl vidět že se autor uklepl.

- datum se nepředvyplňuje, aby nemohlo dojít k tomu že tam někdo omylem nechá dnešní, zato je tam odkaz na doplnění aktuálního datumu. Datum se nyní lépe kontroluje, už by tam němělo jít zadat 30. únor a podobně

- pokud uživatel nahrává obrázek a dojde k nějaké chybě při odesílání formuláře (špatné datum, chybějící rok či lokalita atp.), obrázek zůstane uploadnutý a nemusí se vybírat znovu, jako to bylo doteď (tyhlety přerušené nahrávání obrázků nejsou úplně triviální věc). Pokud uživatel otrávený chybou náhodou odejde v polovině zadávání, nahraný obrázek se po čase sám smaže. Nebylo to jednoduché, ale bylo to nutné, když jsem tam přidělal ty nové kontroly.

- změnil se trochu export zpracovaných pozorování, některé pole přibyly, některé se rozdělily. Pokud by to někomu vadilo, třeba že data ve starém formátu nějak skladoval a ten nový by mu to rozházel, ať se ozve, a já tam dodělám zpátky možnost exportu dat ve starém tvaru.

- vylepšil jsem filtrování zpracovaných i nezpracovaných záznamů. Nejenže jde filtrovat podle mapovaných skupin či určitých taxonů (např. zadat omezení pouze na pozorování jednoho druhu či jedné čeledi), ale jde i omezit mapování na "Pouze mnou spravované druhy" (tohle se týká jen mapování bezobratlých, protože v těch druhých dvou mapuje správce všechno). Takže pokud někdo mapuje třeba jen několik brouků z různých čeledí, může snadno vyfiltrovat pouze záznamy, které ho zajímají. Týká se to ale samozřejmě pouze záznamů propojených s taxonem, ne těch kde uživatel zadá druh jako text. Tento filtr by se měl dostat i do exportu, takže se skutečně exportuje jen to co je zrovna vyfiltrované.

- na detailu pozorování se nyní u neregistrovaných uživatelů veřejně nezobrazuje ani email, ani Jiné kontaktní údaje - tyto informace se zobrazují pouze autorovi záznamu a správci příslušného druhu.

- u záznamů se ukládá, kdo a kdy je označil jako zpracované (či odmítnuté), informaci lze zjistit kliknutím na UKÁZAT INFO na detailu záznamu. Pochopitelně až u nových záznamů, u těch starých jen doplním autora poslední změny.

Těch změn bylo docela dost, takže doufám že jsem nic nezvrtal, kdyžtak dejte vědět kdyby se vám zdálo že chodí podstatně méně pozorování než by mělo (v zimě) chodit. Ehm. Některé změny souvisely s přípravami na to, že schválená data se budou časem posílat i do databáze AOPK ČR. To bude teď další fáze programování, ale to už by se nemělo vzhledu mapování moc dotknout.
Ondřej Zicha   [15.03.2009 17:35:45]
[Odpovědět]
Speciálně kvůli hůře rozlišitelným rodům pavouků Atypus spp., Dysdera spp., Eresus spp., Dolomedes spp., Heriaeus spp. a Titanoeca spp. jsem udělal možnost přidat do mapovaných taxonů tyto rody tak, že nejsou vidět v seznamu mapovaných druhů, ale nabízí se v tom výběrovém okně a je možné je vybrat. Zobrazují se jako "Atypus spp.". Šlo by dodělat i pro jiné druhy, kdyby měl někdo zájem.
Ondřej Zicha   [12.03.2009 22:12:51]
[Odpovědět]
To, že je mapka rozpracovaná, je nyní možné označit pomocí zaškrtávacího políčka ve formuláři mapy. Zobrazuje se to upozornění potom výrazněji než doteď, kdy to bylo napsané jen v poznámce. Dodělal jsem to všude tam kde to bylo napsáno v poznámce, odkud jsem to vymazal. Je ale možné, že někde to v té poznámce zůstalo omylem...

Vypadá to třeba takto: Branchipus schaefferi
Ondřej Zicha   [12.03.2009 21:10:22]
[Odpovědět]
Možná se to někomu někdy bude hodit - dodělal jsem do Nástroje pro výpočet mapovacích čtverců metodou KFME možnost hromadně konvertovat GPS či S-JTSK souřadnice na kvadráty. Dá se tam zadat třeba 49°11’N, 16°36’E nebo 50°4'42.551"N, 14°21'44.053"E či X: 543 275 Y: 1036 280 (co řádek to souřadnice), plus nějaké drobné variace, například místo znaku ’ může být ' nebo ´, za N může či nemusí být čárka. Pokud by někdo narazil na formát GPS souřadnic, které to nerozpozná a potřeboval by jich takto zkonvertovat více, můžu to zkusit nějak upravit, aby to konvertovalo i jiné zápisy GPS či S-JTSK souřadnic. Ale je možné že to nikdy nikdo nebude potřebovat :) Já to potřeboval kvůli nějakým mapovým datům pro pavouky.
Ondřej Zicha   [07.03.2009 23:14:15]
[Odpovědět]
Takže aby zůstal zachován původní účel této místnosti (přidám ji do záložek všem novým správcům), zde je přehled změn v mapování z poslední doby:

- seznam druhů je nyní možné zobrazit jako galerii (to už jste si asi všimli). Zobrazuje se vždy pouze první obrázek od každého druhu (tj. ten co je na detailu druhu nastaven jako hlavní). Obrázky se řadí podle "sekcí", tj. u bezobratlých jsou dohromady obrázky brouků, korýšů atp., v rámci sekce podle abecedy, u savců a obojživelníků/plazů jsem to udělal stejně, akorát tam nejsou ty filtrovací ikony jako u bezobratlých, takže to má vliv jen na pořadí obrázků v galerii, aby byli hlodavci pohromadě atp.

- v textovém seznamu druhů se nyní náhodně zobrazují tři obrázky mapovaných druhů + odkaz na galerii

- do předmětu emailu který se po přidání pozorování posílá správcům jsem přidal latinský název druhu, aby bylo hned vidět o co jde (přidá se pouze pokud je vyplněné číslo taxonu)

- trochu jsem vylepšil automatické propojování pozorování s mapovaným druhem. To propojování funguje už dlouho, jde o to, že když někdo nevybere ID druhu, ale jen zadá třeba "rak říční" nebo "Astacus astacus" nebo "Astacus astacus - rak říční", tak pokud se ten název najde v mapovaných, ID taxonu se samo doplní. Teď se navíc ještě původní název vymaže, pokud v tom textu není něco navíc. Tj. pokud by bylo "asi rak říční", tak nejen že se to nenajde, ale ani ten text nezmizí.

- mapování bezobratlých jsem rozšířil o sekce měkkýši a pavoukovci, ještě musíme s Alenou Míkovcovou a Milanem Řezáčem doplnit nějaké obrázky, texty, mapová data a upravit úvodník. Těch pavouků je víc než jsem čekal, ale snad to nevadí. Do budoucna možná ale bude nutné některé části bezobratlých oddělit do samostatných mapování, aby se v tom lépe vyznali lidi, kteří chtějí mapovat třeba jen pavouky nebo jen brouky.
Ondřej Zicha   [14.04.2008 00:02:02]
[Odpovědět]
Sice s menším zpožděním, ale dodělal jsem možnost u pozorování zaškrtnout možnost, že se nebude u pozorování zobrazovat přesná lokalita (jen obec a okres) a přesné datum (jen rok). Lokalita se pak nezobrazuje ani na detailu ani v přehledu, vidí ji pouze autor pozorování a správce mapování (a to ještě jen ten který v mapování na starosti všechny taxony nebo pozorovaný druh spadá do taxonů které správce sleduje).

Skrýt lokalitu mají možnost i autoři pozorování i správci. Autoři pozorování jen do té doby než je záznam potvrzen (pak už nemohou editovat nic).

GPS je takto skryté vždycky, stejně jako tomu bylo doposud.
Ondřej Zicha   [16.01.2007 16:55:04]
[Odpovědět]
Zatím je to udělané tak, že GPS se zobrazuje pouze správcům mapování, ostatní údaje všem.

Přemýšlel jsem, jestli neudělat možnost potlačit to zobrazování lokality u jednotlivých záznamů ručně, tj. že třeba z deseti pozorování nějakého druhu žáby bude u dvou skrytá lokalita, tam kde by to vadilo.
Jiří Novák   [16.01.2007 09:46:37]
[Odpovědět]
Ondřej Zicha [ 16.01.2007 09:03:22 ]:
Jiří Berkovec [ 15.01.2007 23:25:28 ]:
Přesné zveřejnění lokalit bych ani nedoporučoval. Mohlo by dojít k jejich zbytečnému plundrování sběrateli a chovateli.
Ondřej Zicha   [16.01.2007 09:03:22]
[Odpovědět]
Jiří Berkovec [ 15.01.2007 23:25:28 ]: Nedávno jsem jednal s několika lidmi z AOPK ČR, kteří právě uvažují o tom, že by přes BioLib mapovali některé druhy hmyzu, raky atp. Ještě si musím rozmyslet jak by šlo zajistit, aby se ty probíhající mapování "nepřekrývaly", tj. aby se pozorování zařadilo do toho správného mapování.

Na oplátku nám snad poskytnou nějaká jejich mapovací data - s přesností na úrovni čtverců, maximálně jedné typické lokality na čtverci - AOPK je majitelem těch nasbíraných pozorování a proto je k jejich úplnému publikování poněkud málo přístupná, ale prý na téhle úrovni by to nemusel být problém. Uvidíme jak se dohodnou na jejich straně, já myslím že nám by čtverce stačily. Daly by se tím doplnit i současné mapky u obojživelníků a plazů.
Ondřej Zicha   [15.01.2007 21:43:26]
[Odpovědět]
Plánuji rozšíření mapovacích funkcí, už je to částečně připravené, ale raději to sem nejdříve napíšu, než to nahraju na server.

Odteď bude možné přidávat pozorování libovolného druhu (ale zatím pouze v rámci ČR), pokud to bude savec, obojživelník či plaz, tak se to automaticky zařadí do odpovídajících mapování, popř. pokud někdo nevyplní taxon a bude to přidávat rovnou do nějakého mapování, tak se to přidá tam - takže toto bude fungovat jako doposud.

Pokud někdo bude přidávat pozorování taxonu, které nespadá do žádného probíhajícího mapování, bude se zobrazovat v "umělém" mapování s názvem "Nezařazená pozorování". V budoucnu, pokud se nějaké nové mapování založí, prostě jen spustím nějakou akci, která pozorování automaticky zatřídí do správného místa. Pokud někdo bude přidávat např. do mapování savců pozorování třeba nějaké houby, napíše se mu varování (ponechal jsem možnost pozorování stejně přidat, zakážu to leda by s tím byly nějaké větší problémy).

Správci mapování mohou zasahovat pouze do záznamů přiřazených k jejich mapování. Mají dále možnost jakékoliv nezpracované pozorování z mapování "vyhodit", takže se zařadí do nezařazených (ale pak už k němu dále nemůžou).

U taxonů, které jsou součástí nějakého mapování (tedy u našich savců, obojživelníků a plazů) se bude v rohu profilu zobrazovat ikonka, která umožní rychle přejít do konkrétního mapování (včetně možnosti přidat rovnou poslední navštívený taxon). Třeba to "praští do očí" více uživatelů než když je to tam pouze jako text.
 
 
Záznam 1 až 17 z 17