CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Databáze odkazů a literatury CZ

Správci: Ondřej Zicha

*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo jedna:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.

Veřejná místnost pro diskuzi nad funkcemi okolo databáze odkazů a literatury v BioLibu.

 

 
 
Záznam 1 až 14 z 14  
Jiří Novák   [22.05.2010 21:57:03]
[Odpovědět]
Slovo viz je malé a bez tečky. Pomohlo by, kdybyste nám ozřejmila, ve kterém textu na biolibu tyto chyby jsou. V encyklopedii? V popisu taxonu? Kterého? Takhle se těžko dopátráme.
Alík   [22.05.2010 21:52:58]
[Odpovědět]
Dobrý den prosím správně napsat: ........mapy viz. Příloha č.4 Nevím, zda viz s tečkou, či nikoli, zda viz s malým, či velkým V. děkuji KřivkováAlík [ 22.05.2010 21:49:30 ]:
Alík   [22.05.2010 21:49:30]
[Odpovědět]
Prosím o správné vložení číslovky u citace přímé řeči.Děkuji Křivková
"Definice polytraumatu...............orgánovými systémy,nebo ohrožují život."
Ondřej Zicha   [25.02.2006 19:33:14]
[Odpovědět]
Tak, teď navíc vedle funkce scit:# ještě změna v textových blocích, více v místnosti Vytváření textových bloků a nápovědě Citace literatury a elektronických dokumentů
Ondřej Zicha   [17.02.2006 19:45:33]
[Odpovědět]
Jiří Novák [ 17.02.2006 19:17:35 ]: Ano, řeku, Jirko, mohl bys to všechno upravit? A je to ;)

Po pravdě moc to asi automaticky nepůjde, zatím to můžete opravit jen tam kde na to náhodou narazíte, já časem udělám nějaké skripty které najdou veškeré záznamy kde to bude potřeba opravit a budu to upravovat ručně.
Jiří Novák   [17.02.2006 19:17:35]
[Odpovědět]
Ondřej Zicha [ 17.02.2006 16:25:13 ]:
Výborně!!! Teď to chce jen upravit to co už je ve zdrojích i jinde napsané. Jde to nějak automaticky?
Ondřej Zicha   [17.02.2006 16:25:13]
[Odpovědět]
Přibyla odkazová funkce [[scit:ID]], která vytvoří standardizovaný text citace z dat v databázi odkazů a literatury. Na podobě té citace ještě budeme muset pracovat, ale půjdou s tím dělat nejrůznější věci, třeba i rozlišovat jestli cituji v české verzi stránek nebo v anglické a podle toho to přizpůsobit.

Např. [[scit:229]] =

Pfleger V. (1988): Měkkýši, Artia, Praha

Z toho důvodů bude potřeba autory v databázi literatury přepsat na společný tvar "Příjmení, Iniciála" či tak něco v tom smyslu. Funkce je zase k okopírování na profilech v databázi literatury, bude se používat místo [[s:id;text]], která pouze vytvoří odkaz na záznam s textem.


Např. [[s:229;kniha o měkkýších]] =

kniha o měkkýšíchA jak to bude vypadat třeba u textů v profilech taxonů viz příklad Helix pomatia
Ondřej Zicha   [05.02.2006 12:05:59]
[Odpovědět]
Tak ačkoliv jsme se shodli na tom, že obrázky ke knihám jsou více méně zbytečné, chtěl jsem vyhovět panu Anděrovi a mohlo by to inspirovat i další autory, takže odteď je možné provazovat odkazy/literaturu s obrázkama. Ale zatím jen v případech nouze, tj. jde to, ale vyplatí se momentálně upírat snahu do jiných částí BioLibu.

Zatím se provazuje jednostranně, tj. obrázek se zobrazí u knihy, ale ne kniha u obrázku (bojím se že by to zpomalilo prohlížení galerie), takže je potřeba tam odkaz napsat ručně.

Nejsem s tím úplně spokojený, ale neměl jsem moc času to vylepšovat, a i tak je to lepší než to co tam bylo předtím (tj. obrázky které jsem mohl na server nahrávat jen já a provazovat je s odkazem v textu pomocí [[image:..]])

Galerie - Obrázky k databázi literatury
České názvy živočichů
Atlas rozšíření savců v České Republice
Ondřej Zicha   [26.01.2006 21:50:50]
[Odpovědět]
Importoval jsem odkazy na profily taxonů na Tree of Life species (TOL). Mají tam ke stažení soubor v XML, kde je seznam všech taxonů založených v TOL, přičemž některé jsou označené jako HASPAGE=1, tedy mají stránku, a právě ty jsem si vyfiltroval, vytvořil jejich seznam, přiřadil k nim čísla v BioLibu a importoval jako externí odkazy.

Má to několik nedostatků:

- některé stránky na TOL jsou opravdu stručné, např. je tam jen nápis "Coming soon", bohužel při importu to nejde rozeznat a ručně jsem to nekontroloval, záznamů jsou tisíce.

- nevím proč, ale na TOL se dá odkazovat jen pomocí názvu taxonu, tedy např. http://tolweb.org/tree?group=Actinoptery..., přičemž kolikrát ten název ani není latinský, např. "Animals" atp., čímž pádem takové věci není šance v při importu propojit.

- řada názvů je tam zapsaná s podrodem, např "Orconectes (Crockerinus) shoupi", a takové také na BioLib nepropojím, až časem, až se jednou přidají synonyma v tomhle tvaru.

Jinak těch importovaných odkazů je asi 1030, a jednou za čas, když se rozšíří systém BioLibu a systém TOLu, bych vždy provedl menší synchronizaci.
Ondřej Zicha   [25.01.2006 22:05:20]
[Odpovědět]
Zatím jsem přidal pole "Publikováno", do kterého se bude psát rok (nebo rozpětí let, nebo i přesné datum). Všechny roky které byly původně v poli "Vydáno/kde/dne" jsem do něj přendal. Časem bude taky potřeba přetvořit názvy autorů na stejný formát, tedy asi "příjmení, iniciály", aby se to dalo rovnou použít v těch vytvářených citacích.

Detail teď vypadá takto: Svět zvířat XII - Domácí zvířata
Jiří Berkovec   [19.01.2006 13:35:04]
[Odpovědět]
Ondřej Zicha [ 19.01.2006 00:36:25 ]: Úplný text norem ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2 je také někde na internetu - platí pro ČR, ale vychází z nějakých mezinárodních pravidel. Tato norma je běžně nedodržována, zejména tím, že se píše rok vydání hned za autora.
Ondřej Zicha   [19.01.2006 00:36:25]
[Odpovědět]
Jiří Berkovec [ 19.01.2006 00:07:00 ]: Jenže zase tím, že se v citacích dají použít jak odkazy, tak literatura, tak obojí musí být ve stejné tabulce... oddělit by to šlo jen vizuálně, tj. zvolil bych si jestli chci databázi literatury, nebo databázi odkazů, a pak by se to filtrovalo. To jsem měl časem v plánu, i když pořád nevím, zda udělat jen možnost filtrování, nebo to úplně rozdělit do dvou funkcí.

Normy citací se pokusím nastudovat (je to http://www.citace.com), platí to jen pro ČR, nebo je to celosvětově platné?
Jiří Berkovec   [19.01.2006 00:07:00]
[Odpovědět]
Já si myslím, že obrázky knih nejsou důležité. Pak si myslím, že odkazy a literatura by měly být oddělené a že by měly být zapisovány podle příslušných norem (viz http://www.citace.cz). A ještě si myslím, že v článcích, třeba u popisu druhů, by neměly být citace uváděny, ale místo toho jen odkaz na databázi literatury ve tvaru Autor, rok vydání.
Ondřej Zicha   [18.01.2006 16:04:35]
[Odpovědět]
Vzhledem k tomu že se chystají výrazné změny v databázi odkazů (funkční i designové), rád bych dopředu probral co by funkce měla a nemusela umět.

Takže otázka číslo jedna - je potřeba umožnit provazovat záznamy s obrázky v galerii? Tj. mít v galerii speciální kategorii Ostatní/Literatura nebo tak něco, a u záznamů v databázi odkazů a literatury mít volbu "Relace s obrázkem", pomocí kterého by šla kniha propojit např. se scanem titulní stránky, nebo s nějakými ukázkami atd., na profilu záznamu by se zobrazovaly náhledy, podobně jako je to u taxonů a biotopů. Samozřejmě že bychom se nesnažili mít obrázky u každé knihy, ale jde o to, aby to BioLib podporoval a někdo si takhle mohl na svojí knihu udělat "reklamu", což by mohlo přivést nové autory.

Už jsem o tom přemýšlel dlouho, ale teď na to přišla řeč, pan Miloš Anděra z NM se kterým plánujeme na BioLibu od jara rozjet mapování savců v ČR mne požádal abych někam umístil titulní stránky knih které dosud v rámci mapování vyšly... A tohle prostě není to pravé: Atlas rozšíření savců v České Republice.

Takže otázka se má tak, zda si myslíte že by toto někdo využíval.
 
 
Záznam 1 až 14 z 14