CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Návrhy a připomínky, hlášení chyb CZ

Správci: Ondřej Zicha, Jiří Novák

*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo dva:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.

Upozornění týkající se chyb v taxonomickém systému, určení fotografií, slovníkových pojmů, lokalit atp. prosím pište přímo do komentářů k příslušným záznamům - usnadníte tím práci správcům a problémy budou řešit lidé, kteří mají příslušnou sekci nebo její část ve správě. Pokud v BioLibu nějakou funkci postrádáte, nebo byste věděli jak ji vylepšit, můžete nám poslat Návrh na vylepšení. Tato místnost slouží spíše k hlášení chyb a připomínkám k funkčnosti stránek BioLibu.

 

 
Záznam 1 až 20 z 601  
[1] 2 3 4 5 6 ...  31
Vojtěch Rýznar   [11.02.2019 10:51:24] Připomínka byla vyřešena
[Odpovědět]
Ondřej Zicha [ 11.02.2019 08:42:44 ]:
Děkuji. Tento druh nalezli ostravští entomologové na hořících haldách již asi před 10 lety, určil jej Mgr. Tomáš Kopecký. Nález byl publikován v Klapalekianě 2012, 48:289-290, Faunistic records from the Czech republic - 337.
Ondřej Zicha   [11.02.2019 08:42:44]
[Odpovědět]
Vojtěch Rýznar [ 11.02.2019 08:00:43 ]: Dobrý den, druh jsem přidal (mimochodem chybějící taxony či vědecká jména lze přidávat podobně jako se dají přidávat obrázky do galerie), ale nemohu dohledat (alespoň ne na internetu) informace k jeho výskytu v ČR, je to publikovaný údaj? Případně kdo je autorem determinace sbírkového kusu?
Vojtěch Rýznar   [11.02.2019 08:00:43]
[Odpovědět]
Dobrý den,
bylo by možné do systému přidat střevlíka druhu Tachyura dulcis (Andrewes, 1925), který žije na ostravských hořících haldách?
Josef Němec   [06.12.2018 13:42:06]
[Odpovědět]
Ondřej Zicha [ 08.11.2018 12:49:37 ]:
Dobrý den, pokrok všech vědních oborů mě neustále ohromuje, včetně satelitů a GPS. I když při prohlížení obrázků si raději přečtu lokalizaci: "Pod vrcholem Blaníku ve zbytcích bukového lesa s uschlými jedlemi."
Ještě by byl přínosný i třeba nedokonalý popis biotopu, až nám z toho místa za pár let zbydou už jen souřadnice. Jenom jak to prefabrikovat do popisky k obrázku . . .
Ondřej Zicha   [08.11.2018 12:49:37]
[Odpovědět]
Martin Mokrejš [ 04.11.2018 13:13:05 ]: Dobrý den, nejsem si úplně jistý zda Vás chápu. Souřadnice se do mapování na BioLibu zadávaly složkově rozdělené na stupně, minuty a vteřiny (jako je to stále tady), ale bylo možné do první kolonky vložit souřadnice prakticky v libovolném formátu zkopírovaném z různých map či aplikací a BioLib si je do polí sám rozkopíroval, nebylo nikdy potřeba souřadnice převádět ručně na jiný formát. Bylo to uvedeno i ve formuláři mapování, chápu ale, že to není příliš intuitivní. Předělal jsem nyní políčko na textové, kam lze vložit cokoliv a pouze v případě, že se formát souřadnic BioLibu nepodaří při odeslání formuláře rozpoznat, zobrazí formulář upozornění. Pokud na takový případ narazíte, dejte mi vědět a pošlete příklad takového formátu, v případě, že se jedná o nějaký hojně používaný, zkusil bych to zapracovat.

Ohledně zobrazování více formátů, to samozřejmě lze, ale nechápu úplně význam - zadáte pozorování do BioLibu a pak ho zadáváte ještě někam jinam, kde vyžadují jiný formát souřadnic?

S fotografiemi je to komplikovanější, možnost přidání více fotografií během prvního kroku vyžaduje buď odesílání většího množství dat, což nemusí projít (velikost uploadu na serverech je z bezpečnostních důvodů omezená), nebo se musí použít nějaké sofistikovanější řešení na upload souborů na pozadí různými ajaxovými či flashovými technologii, všechno má nějaké nevýhody a výhody, ale hlavně na to bohužel nemáme čas, všichni včetně programátora děláme na BioLibu ve volném čase zadarmo a pořád je spousta jiné práce.

Získání data z exifu by asi bylo možné, v galerii to tak řešíme, byť na to není úplně spoleh, některé obrázky mají exif nečitelný nebo ho vůbec nemají, ale zkusím to zapracovat. GPS souřadnice v EXIFu je spíše vzácnost, podporují to mám pocit jen dražší fotoaparáty.

Příští rok počítáme s velkým rozšířením mapování včetně snazšího řízení údajů co se kam má a nemá posílat, kdy to tam bylo posláno atd. Hodláme také podstatně rozšířit mapované druhy, možná i umožnit mapování všech druhů v ČR, byť s těmi neověřenými údaji nebude možné pracovat tak jako s těmi získanými mapováním vybraných druhů, kde na ověřování pracuje řada lidí.
Martin Mokrejš   [04.11.2018 13:13:05]
[Odpovědět]
Dobrý den,
bylo by pohodlnější kdyby uživatel mohl GPS pozici vložil v libovolném formátu. Nutit uživatele prevést si ručně desetinný formát např. "50.203944N, 16.920472E" do stupňů a minut jen kvůli tomu aby to přijal BioLib je dost kontraproduktivní. Souhlasím s jinými že byste si to měli vyčíst z EXIF, včetně datumů a časů.

Navíc při zobrazení položek byste klidně mohli zobrazovat všechny možné zápisy umístění. Každý používá různý program na počítači/mobilu co vyžaduje jiný zápis a je to děsná otrava furt převádět sem a tam. Prezentovat ven tedy můžete všechny možné formáty.

Není intuitivní že se další fotky dají přiložit až po prvotním vložení záznamu s "jednou fotografií". Na prvotní stránce kde vkládá záznam by se mohlo nějak zmínit slovně, když už ne podporovat vícero souborů najednou. Ale jste na tom furt lépe než AVIF, ten umí jenom jednu fotku.

Dále mi přijde nutné umožnit evidovat ID v externích databázích. Vkládám do NDOP ale už jsem dostal požadavky že to chtějí ornitologové i přesto mít v AVIF a entomologové zase v BioLib. Do schématu databáze si tedy přidejte sloupce pro "NDOP Nález ID" ať potom na AOPK můžou tyhle záznamy z BioLibu ignorovat, když už je u sebe odemne mají.

Přeji vám hodně úspěchů, Martin
Milan Kořínek   [21.10.2018 12:16:54]
[Odpovědět]
Ondřej Zicha [ 30.09.2018 08:22:41 ]:

Ahoj Ondro, podobný nápad jsem měl už dávno, ale nějak jsem se k tomu nedostal, asi by bylo opravdu dobré, kdyby některé nižší taxonomické jednotky (formy, plemena, kultivary...) by byly odemčené pro úpravy. Docela by to pomohlo úpravám a doplnění u plemen domácích zvířat, která nejsou úplně kompletní. Ale i ostatních plemen, která jsem přidával podle nějakého zdroje (třeba u kura domácího podle vzorníku plemen drůbeže, ale ten samozřejmě obsahuje jen plemena chovaná ve středoevropských státech, ale už se v něm neobjevují plemena chovaná vzácně jen v některých oblastech nebo z jiných částí světa, která se v Evropě nechovají) a ty je pak potřeba průběžně doplňovat. Někdy jsou třeba i nějaké opravy, občas třeba Klaus Rudloff přidá nějaké plemeno, které už na Biolibu je, ale nedohledá je, protože nemá německý název a pak je tam 2x, já bych to upravil, ale bohužel zatím nemůžu.

Ještě jednu připomínku měl kolega Pavel Javůrek, že by bylo vhodné při zakládání fotky mít možnost hned k ní přidat relaci s heslem, obrázkem a třeba i barvy. Při zadávání těchto termínů zvlášť u většího množství fotek, to pak docela zdržuje a někdy ani není čas se k tomu znovu vracet a hesla tam přidávat.

Díky Milan
Ondřej Zicha   [30.09.2018 08:22:41]
[Odpovědět]
Roman Hynek [ 30.09.2018 01:24:31 ]: Dobrý den, v první řadě děkujeme za Vaše cenné fotografie, ještě Vám později napíšu email, zatím jen ve stručnosti.

ad 1) přiznám se, že jsem obrázky potvrzoval poněkud v časové tísni (nezpracovaných fotek je velice mnoho a správců a času velice málo), takže poznámky jsem jen letmo prolétnul a pravděpodobně mi utekly nějaké, které opravdu po potvrzení u fotky být nemusí. Nicméně řada poznámek k determinaci může mít význam i po přijetí fotografie, kdyby mělo třeba dojít k pozdější revizi určení. Poznámky o tom, čeho je dle informací chovatele fotografované zvíře kříženec (už jen to, že máte tuto informaci od chovatele a nejde o vlastní odhad), nebo zda je ve výběhu chováno více druhů, nesou důležitou informaci. Význam mohou mít i původní jména na cedulích, nehledě na to, že se zlepšuje i vyhledatelnost fotografie podle některých klíčových slov.

ad 2) texty u nepotvrzených fotografií byste měl mít možnost editovat a mazat (odkaz editovat je u textu, ne ve formuláři fotografie). Může tam být teoreticky víc textových bloků v různých jazycích, od různých autorů, ale uznávám, že to není úplně intuitivní, podívám se na to. U potvrzených fotografií mají autoři možnost měnit pouze některé informace, aby nemuselo docházet k opětovné kontrole správcem, tam je často potřeba to řešit přes komentáře nebo email.

ad 3) to asi není špatný nápad, zkusím zapracovat

ad 4) doplňování národních jmen k fotografiím nám popravdě spíše komplikuje práci. Jména by se měla doplňovat přímo ke druhům resp. jiným taxonům, kde už je přehled jiných jmen, kontroly na duplicity, možnost uvádět zdroje atp., mají to na starosti často jiní správci, přenášet celý tento proces k fotografiím by podle mne bylo nepřehledné. Pokud taxon v databázi chybí, máte možnost ho doplnit včetně libovolného počtu jmen. Bohužel je tu opět ta nevýhoda, že je někdy potřeba na potvrzení takového taxonu čekat, aby bylo možné ho k fotografii přiřadit jinak než jen jako text. Kolega Milan Kořínek sice chybějící plemena atp. uvedená u fotek pečlivě zakládá, ale některé části systému jsou zamknuté pro úpravy, zejména tam, kde dochází k průběžným revizím na základě spolehlivých zdrojů a je potřeba mít nově přidávané taxony pod kontrolou. Ale pokusím se časem zařídit, aby se toto zamykání netýkalo plemen, kultivarů atp.
Roman Hynek   [30.09.2018 01:24:31]
[Odpovědět]
Dobrý den,
snažil jsem se přidat obrázky zvířat, které zde chyběly - v několika případech šlo o taxony (především plemena domácích zvířat), které do té doby v databázi vůbec nebyly, proto jsem určení, poznámky a v některých případech i národní název (nebo zkrátka to, co bylo na jmenovce) napsal do políčka "Poznámky k determinaci" (vhodnější pole ve formuláři není). A právě k tomu mám několik dotazů a technických poznámek či návrhů:
1) poznámky byly zamýšlené tomu, kdo určení taxonu schvaluje, jenže po schválení zůstaly na stránkách pod obrázkem, což vypadá dost nevhodně. Je možné je nějak odstranit? (v editaci to nejde). Nebo je nutné obrázky smazat a vložit je znovu?
2) pokud takovou poznámku napíši, nelze odstranit ani u neschválené fotky (přepsat ano, smazat ne) - zřejmě chyba v nastavení formuláře. Každopádně se ve výsledku zbytečný text objeví po schválení přímo na stránce a jediné, co se s tím dá dělat je smazat fotku a vložit ji znovu bez poznámky.
3) nebylo by vhodné aby měl formulář políčko na později nezveřejňované poznámky "na jedno použití" - právě pro podobné případy (kdy není taxon v databázi nebo není jistota s jeho určením a je tedy vhodné uvést dostupné info). Políčko (resp. jeho obsah), které by mělo význam jen po dobu schvalování - když k obrázku nenapíšu, že jde o křížence toho s tím, těžko to bude někdo poznávat, ale je nesmyslné, aby pak takové poznámky byly na fyzické stránce.
4) stejně tak by se ve formuláři hodilo políčko / políčka na národní názvy. Následné doplňování na té které stránce není úplně praktické a především u taxonů, které v databázi chybí, se národní název zadat nedá (leda s odstupem několika dnů, týdnů, ne-li později, což je hloupé).
Ondřej Zicha   [17.08.2018 20:59:26]
[Odpovědět]
Jan Máca [ 17.08.2018 13:38:37 ]: Děkuji za uzpornění, diskuze jsem smazal. Ono předtím jde těžko ochránit, pokud si někdo dá tu práci, ručně si zde vytvoří přístup a napíše si skript, který zde vytváří záznamy. To by musela být každá akce po přihlášení chráněná nějakým testem proti robotům, což by zase značně zkomplikovalo práci normálním uživatelům. Snad se to nebude dít moc často.
Jan Máca   [17.08.2018 13:38:37]
[Odpovědět]
Ve Statistice záznamů se objevilo 640 diskusních klubů založených 13. srpna. Obsah nemají žádný, bude to dílo nějakého viru, tak na to upozorňuji.
Ondřej Zicha   [09.07.2018 09:16:10]
[Odpovědět]
PavelBrezina [ 08.07.2018 17:10:23 ]: Dobrý den,
bohužel systematika se mění rychleji než zvládáme upravovat, většinou jednou za čas porovnáváme náš systém pro určitou skupinu se specializovanými databázemi. Pro ryby je dle mého názoru nejvhodnější zdroj http://researcharchive.calacademy.org/re.... Upravil jsem rod Lethenteron podle něj.

Druhy alaskense a appendix byly na BioLibu uvedeny pod dnes už zřejmě překonanými kombinacemi Lampetra alaskensis (Vladykov & Kott, 1978) a Lampetra appendix (De Kay, 1842), přesunul jsem je zpátky do Lethenteron.

Lethenteron matsubarai je sporný druh, některými považován za synonymum Lethenteron kessleri.

Lethenteron ninae se nyní uvádí jako Lampetra ninae (Naseka, Tuniyev & Renaud, 2009)

Lethenteron zanandreai (Vladykov, 1955) je platný druh, na MarineSpecies možná chybí z důvodu, že je čistě sladkovodní.
PavelBrezina   [08.07.2018 17:10:23]
[Odpovědět]
Dobrý den!

Nejsem biolog, náhodně jsem se podíval na web s úmyslem zjistit
si nějaké informace o mihulích vida předtím v televizním seriálu
mihuli pořádně macatou z prostředí rybníka v USA.

Zjistil jsem, že na http://www.marinespecies.org/aphia.php?p=taxdetails&id=101168
jsou uvedny oproti Vaší příslušné stránce https://www.biolib.cz/cz/taxon/id15179/
druhy
Species Lethenteron alaskense Vladykov & Kott, 1978
Species Lethenteron appendix (DeKay, 1842)
a naopak že Vy uvádíte navíc druhy
Lethenteron ninae Naseka, Tuniyev & Renaud, 2009
Lethenteron zanandreai (Vladykov, 1955) - mihule Zanandreova

Zasílám Vám o tom informaci nevěda, která ze stránek
má, nebo nemá pravdu, a hlavně zda jsem coby laik
něco nepopletl.

Více se podobným záležitostem plánuji věnovat, až
přestanu s prdůchováním.

S pozdravem P.B.
Ondřej Zicha   [21.06.2018 12:58:44]
[Odpovědět]
MARTIN SALÁK [ 20.06.2018 21:37:03 ]: Dobrý den, já bych byl pro, navrhnu to Karlovi Chobotovi z AOPK ČR.
MARTIN SALÁK   [20.06.2018 21:37:03]
[Odpovědět]
Dobrý den,

dnes jsem objevil na internetu reportáž o tom, že se nám tu šíří invazní druh krasce (odkaz zde: https://hobby.idnes.cz/tesarik-krasec-okrasne-dreviny-skudci-dhc-/hobby-zahrada.aspx?c=A180619_113927_hobby-zahrada_bma ).

Mohli bychom začít s jeho mapováním.
Jiří Sekereš   [28.05.2018 15:06:35] Připomínka byla vyřešena
[Odpovědět]
Dobrý den, v rodě Cortinarius (pavučinec) máte dvakrát uveden druh Cortinarius hysginus.
Ivo Novák   [12.04.2018 10:27:59] Připomínka byla vyřešena
[Odpovědět]
Dobrý den,
Dovoluji si upozornit na dva pravděpodobně nesprávně uváděné české druhové názvy ve Vaší databázi:
1/ správný název borovice Thunbergova (nikoliv borovice thunbergova)
2/ správný název borovice Elliottova (nikoliv borovice Elliotova) – Stephen Elliott (1771– 1830)

Se srdečným pozdravem: Ivo Novák
Ondřej Zicha   [03.12.2017 20:14:17]
[Odpovědět]
Jiří Patoka [ 03.12.2017 16:32:59 ]: Dobrý den, děkuji za informaci, přidal jsem publikaci do databáze literatury.
Jiří Patoka   [03.12.2017 16:32:59]
[Odpovědět]
Dobrý den,

dovoluji si upozornit na právě vydané české názvosloví:
Patoka, J., Buřič, M., Bláha, M., Kouba, A., Ďuriš, Z., 2017. České názvy živočichů VIII. Desetinožci (Decapoda) infrařád rakotvární (Astacidea). Národní muzeum (zoologické oddělení), Praha.

s pozdravem,
JP
Ondřej Zicha   [23.11.2017 18:45:26]
[Odpovědět]
Miroslav Fótyi [ 22.11.2017 22:29:13 ]: Dobrý den, toto řešení na galerii brouků není pro BioLib úplně praktické, kerbtier se pokud vím zabývá jen středoevropskými druhy, kdežto v BioLibu je a bude čím dál více čeledí zastoupených mimo Evropu. Stránka by byla zbytečně velká a nepřehledná. Do jednotlivých čeledí se dá z rozcestníku brouků dostat přes roletku... Nebo co konkrétně máte na mysli?

Možná by se dala udělat nějaká stránka alespoň s nejběžnějšími skupinami, zamyslím se nad tím.
 
Záznam 1 až 20 z 601  
[1] 2 3 4 5 6 ...  31