CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Co se děje okolo BioLibu CZ

Správci: Ondřej Zicha

*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo šest:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.

 

Záznam 81 až 100 z 132  
1 2 3 4 [5] 6 7
Jiří Novák   [29.04.2009 10:22:03]
[Odpovědět]
Vynikající fotky, připojuji se ke gratulantům!
Ondřej Zicha   [29.04.2009 08:21:05]
[Odpovědět]
Eva Němcová [ 28.04.2009 19:17:17 ]: Opravdu to vypadá jako skokan zelený, pošlu to zase Martinovi, ten to určí spolehlivěji než já. Žába i fotky skvělé, mnohokrát za ně děkuji, vůbec jsem o modrých skokanech zelených nevěděl.
Eva Němcová   [28.04.2009 19:17:17]
[Odpovědět]
Tak žabák už je v galerii - nepotvrzené.
E   [25.04.2009 21:51:54]
[Odpovědět]
No jasně že mám fotky ale zatím jen ve foťáku, teď zrovna nemám čas a nejsem doma,tak příště.
Ondřej Zicha   [24.04.2009 18:27:50]
[Odpovědět]
E [ 18.04.2009 17:26:06 ]: Tak Martin odpověděl, že zelení skokaní mohou být někdy zbarvení trochu do modra. Opravdu by se nedala udělat nějaká fotografie?
Ondřej Zicha   [22.04.2009 18:34:58]
[Odpovědět]
E [ 18.04.2009 17:26:06 ]: Dobrý den, přeposlal jsem dotaz Martinovi Šanderovi, tak uvidíme co odpoví. Ale neslyšel jsem o modrých skokanech zelených. Nebyla by nějaká fotografie? Zní to velmi zajímavě :)
Ondřej Zicha   [22.04.2009 18:31:31]
[Odpovědět]
SteveS [ 21.04.2009 01:52:11 ]: Pokud potřebujete omezit BioLib například pouze na rostliny, je možné například v Nastavení (v levém menu) dole pod "Nastavit filtrování podle taxonu" vybrat číslo konkrétní skupiny, třeba pro rostliny 14871 (toto číslo můžete buď zkopírovat z url stránky Plantae, nebo ze systémových informací stránky rostliny po kliknutí na "Ukázat info", nebo kliknutím na Vybrat a hledáním či procházením systému, nebo lze zadat rovnou "rostliny" či "Plantae" do toho políčka a pak teprve kliknout na Vybrat. Nastavením filtru se omezí hledání, rejstřík, slovník, statistiky a podobné funkce. Většinu funkcí je možné jednorázově omezit i bez nastavování filtru v Nastavení. V Nastavení si dále můžete zvolit jiný jazyk názvů taxonů, třeba slovenštinu, bohužel příliš mnoho slovenských názvů zatím v BioLibu není. Je možné si nastavit slovenštinu jako hlavní jazyk a češtinu (a třeba angličtinu a další jazyky) jako alternativní, takže se pak zobrazují názvy druhů na profilech i v těchto jazycích. Pokud se zaregistrujete, toto nastavení se uloží pro příští návštěvu.

Omezit BioLib pouze na slovenské druhy zatím moc dobře nelze, chybí nám checklistová data (uzemní seznamy) - ani pro ČR nejsou na BioLibu zdaleka kompletní. Pro mnoho skupin ani žádné aktuální checklisty neexistují v literatuře, pro řadu skupin je ovšem problém spíše v tom, že nám chybí lidé, kteří by tyto seznamy do BioLibu přepisovali. Plánujeme možnost druhy v BioLibu podle jednotlivých zemí barevně odlišovat, řadit (druhy vyskytující se ve vybrané zemi se vypíšou první) či filtrovat. K tomu ale nejdřív potřebujeme shromáždit dostatečné množství spolehlivých checklistových dat, není to úplně jednoduché :)

Zdraví
Ondřej Z.
SteveS (steve.s(na)nextra.sk)  [21.04.2009 01:52:11]
[Odpovědět]
Rozsahom aj obsahom neuveriteľná stránka, vidím že na nej maká celý kolektív ľudí. Prajem veľa ďalšieho entuziasmu! A naberá nadnárodný význam, takže ju môžeme využiť fakt všetci.

K tomu mám však dotaz, dosť dlho som to tu prelúskaval kým som sa úplne zorientoval ale zatiaľ som stále neprišiel na to, ako by som si mohol pozerať užší vyfiltrovaný okruh v slovenčine. Konkrétne teda cez systém/národní názvy viem nastaviť zoznam slovensky určených položiek, ale neviem čo by som ´dalej zadal ešte do políčka ID, aby mi nakoniec nezobrazilo guláš všetkého zmiešaného spolu. Vysvetlenie ID som nenašiel nikde a pri jednotlivých druhoch vidno ich presné ID ale ked nechcem zobrazit iba jednu konkrétnu položku ale celkove zoznam nejakej skupiny ako rastliny, motýle, vtáky atď´., proste akoby "Atlas" tej skupiny ale súčasne zoradený podľa slovenských názvov , ako mám postupovať? Verím že na tak premakanom systematickom serveri to určite pôjde. Dík
E   [18.04.2009 17:26:06]
[Odpovědět]
Dobrý den, existuje modrý skokan zelený? :-) Pokud vím, skokan ostronosý je takto zbarvený pouze v době rozmnožování a vypadá trochu jinak. Tento je stejný jako zelený ale je modrý po celý rok. Pozoruji ho už tak 4-5 let.
Ondřej Zicha   [29.01.2009 00:37:18]
[Odpovědět]
Dne 19. listopadu 2008 se na pozvání RNDr. Oldřicha Nedvěda, CSc. na Katedře zoologie Jihočeské univerzity uskutečnil seminář o BioLibu. Přednes byl jistě dostatečně otřesný, přesto nakonec přišla řeč na možnosti spolupráce mezi BioLibem a Přírodovědeckou fakultou JCU, jejíž podobu momentálně domlouváme s RNDr. Stanislavem Mihulkou, Ph.D.

V první fázi spolupráce půjde zejména o vzájemnou propagaci, ale také pomoc zaměstnanců a studentů PřF JCU s obsahem BioLibu. V jednání je i přesun BioLibu ze současného nedostatečného připojení na lepší místo v síti CESNETu, což by bez podobné spolupráce nebylo možné.
Novák (m.ird.a(na)seznam.cz)  [07.12.2008 14:01:29]
[Odpovědět]
Dobrý den, našli jsme na zahradě pravděpodobně ćolka velkého. odnesli jsme ho v domění, že je mrtvej domu. Doma se začal hejbat, tak jsme ho dali do vaničky se zeminou a listím. Můžete poradit co s ním dál? Lokalita nálezu Nová Bystřice u Jindřichova Hradce.
Ivo Nesrovnal   [28.11.2008 19:30:00]
[Odpovědět]
Dobrý den, 26.listopadu jsem poblíž Židlochovic na Moravě viděl s kolegy hejno (cca 20 až 30 jedinců) mořských racků. Je to normální?
Ondřej Zicha   [03.11.2008 21:46:50]
[Odpovědět]
Dana [ 02.11.2008 08:51:43 ]: Dobrý den, spíše asi půjde o nějaké stínky - stínka obecná nebo stínka zední nebo možná svinka obecná či něco z této příbuznosti. Svinky a stínky jsou suchozemští korýši (tedy příbuznější třeba rakům, než broukům), svinule sice vypadají docela podobně, ale patří mezi mnohonožky, takže hmyz není ani jedno z toho, ale tato vědomost Vám asi nepomůže v tom jak se jich zbavit. Je to řekl bych docela častý problém, ale s likvidací to asi bude horší, myslím že toho na ně moc neplatí. Ovšem my se tu likvidací havěti moc nezabýváme a vím o tom nemnoho, mohu Vám spíše poradit o co se jedná, než jak to zabít. Můžete zkusit třeba nějaké zahradnické fórum, tam se svinky a stínky přetřásají pravidelně.

Ke svému životu potřebují tmu a vlhko, takže jistě může pomoct když se sníží počet vhodných skrýší v okolí domu, třeba hromady dřeva atp., pokud tam něco takového máte.

Každopádně svinky ani stínky nejsou nijak nebezpečné, nekoušou, nepřenáší žádné nemoci, neničí vybavení domu (ovšem živí se trouchnivým vlhkým dřevem a dalšími hnijícími organickými látkami, takže jsou podobně užitečné jako třeba žížaly) a i na zahradě nezpůsobují nijak velké škody, pokud se nepřemnoží, pak mohou ohlodávat zeleninu a mladé rostlinky. Ale v menším počtu jsou spíš užitečné. Čiliže největší problém představují pro lidi kteří se jich štítí :)
Dana (danacevelova(na)seznam.cz)  [02.11.2008 08:51:43]
[Odpovědět]
Dobrý den,objevil se nám doma hmyz-na verandě,řekla bych podle obrázků,že je to svinule šestipásá,nevíte prosím jak se jí zbavit?Děkuji za odpověď D
Ondřej Zicha   [11.10.2008 16:12:35]
[Odpovědět]
Před pár dny jsme museli přesunout server na jiné připojení, protože s rostoucím počtem uživatelů a počtem přenesených dat pro nás bylo původní připojení finančně neúnosné. Nové připojení je bohužel o něco pomalejší, ale je pouze přechodné, na dojednání možnosti umístnění serveru do nějaké rychlé (a pokud možno neplacené) sítě pracujeme.

Dále momentálně probíhá rozsáhlá optimalizace kódu stránek za účelem jeho zrychlení a zpřehlednění.

Pokud narazíte na nějaké problémy, dejte nám prosím vědět.
Marie Jana Matějková   [11.09.2008 19:01:02]
[Odpovědět]
Lenka [ 04.08.2008 19:32:38 ]: z textu, který mám před sebou není jasné, zda jde o dítě nebo dospělého. U dětí se vyskytuje ponejvíce v kojeneckém věku a průběh se liší od stupně nákazy a hygienických opatření od mírného průběhu až po těžký stav, který s sebou nese trvalé následky. Na toto téma by bylo možno napsat celé pojednání, ale stručně: Vždy je třeba začít s úzkostlivou hygienou a dúslednou likvidací zbytků stolice (vylučovací cesta klostridií). Po konsultaci s mým otcem a tetou (jsou to zdravotníci) mohu z laických opatření doporučit řepíkový čaj a trvalé doplňování kolonií Lactobacila a samozřejmě dodržování předepsané terapie. V současnosti není v ČR znám letální případ, ale poškození se objevují a ani do budoucna je nelze zcela vyloučit. Možná by stálo za to kontaktovat moje "poradce" na www.herbarium.cz, kde je možno přes jejich e-maily získat konkrétní rady a prognózy. MarryJane
Lenka (Lmena(na)seznam.cz)  [04.08.2008 19:32:38]
[Odpovědět]
Zdravím...nevím jestli je toto vhodná místnost kam to můžu napsat ale potřebovala bych radu.U nás v rodině se obejvila nemoc která se jmenuje Botulismus je to z nějakých těch špatných potravin, zkažených masových konzerv a tak...pořád je v nemocnici..tak prosím kdo někdy měl takovou nemoc nebo se sním někdy nějak setkal prosím dejte mi vědět jaká je možnost že to přežije a že se z toho dostane a nějaké podrobnosti o tom... Děkuji předem...
Helena (hezit(na)email.cz)  [17.07.2008 10:46:09]
[Odpovědět]
Zdravím chytré studované hlavinky. Je mezi Vámi dobrá dušička, která by mi poradila, kterak na obaleče jedlového? Tedy, je-li to skutečně on. Tedy kde zakoupit a jaký přípravek v malém balení? Vyzkoušela jsem již kde co dostupného v normálních obchodech a nic :o( Jedlička zasychá od vrcholku. (Tuším, že mi v obchodu tvrdili, že se jedná o Thajskou jedli) Koupila jsem si ji bohužel již napadenou. Jeden tlustý hnědavá červ (cca 1.5 cm) se prokousal v letorostu kůrou ven, ale zůstal tam ještě asi jeden. Ten se zjara prokousal kůrou ven, zůstala po něm ohromná díra, která se už naštěstí zatáhla pryskyřicí. Jedlička je nádherná, je mi líto ji pokácet.... Pls rady na hezit@email.cz Moc moc děkuji. Helena
Tomáš Šimek   [18.04.2008 00:27:12]
[Odpovědět]
Zajímavá diskuse. Občas i konfrontace s extrémním názorem může člověku pomoci při precizování názoru vlastního. Tak to tak berme. :)
Ondřej Zicha   [14.04.2008 12:41:35]
[Odpovědět]
Anonym [ 14.04.2008 10:39:00 ]: Tak to by zase asi byla škoda, nenavštěvovat BioLib :)
A unáhlené závěry dělám občas i já.
Záznam 81 až 100 z 132  
1 2 3 4 [5] 6 7