CZ EN
HLEDAT  

Diskuzní místnost

<< Zpátky do seznamu diskuzních místností

Co se děje okolo BioLibu CZ

Správci: Ondřej Zicha

*
*
? * Zadejte pomocí číslice slovo dva:

* Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.

 

 
Záznam 1 až 20 z 140  
[1] 2 3 4 5 6 7
Ondřej Zicha   [05.12.2021 12:54:40]
[Odpovědět]
Radim Bartošek [ 05.12.2021 05:29:45 ]: Dobrý den, podle mne je to nějaký martináč, ale asi nějaký exotický druh, možná je taky trochu vybledlý ze slunce. Bohužel nedokážu určit blíže.
Radim Bartošek   [05.12.2021 05:29:45]
[Odpovědět]
Dobrý den, prosím o pomoc v identifikaci tohoto motýla (dle mého názoru nočního): https://imgbank.cz/image/9hdC

Děkuji.
Bohuslav Švàcha   [05.11.2021 06:56:39]
[Odpovědět]
Dobrý den, už asi rok bojují s nepřítelem kterého nevidím a vylétá jen v noci nebzučí ale ramoluje za nábytkem ale párkrát jsem něco malého viděl.Nic s toho by mi nevadilo,ale vyvolává mi to alergické reakce většinou na hlavě uších a krku.Vzdy když vystříkám biolitem celý byt je to malinko lepší.Ale je to hodně malé,a těžko to zahlédnout už nevím jak dál pomoc :)
Nick Schafstall   [04.06.2020 11:37:37] Příspěvek zodpovězen
[Odpovědět]
Hello, I don't know if this is the best place to request this but couldn't find contact details of the owners/moderators so here it goes:

I would like to compare the Middle European beetle fauna with the central/eastern European beetle fauna, to see which species from eastern Europe are not present in western Europe. There is an amazing amount of data from different countries avialable on this site, I was wondering if it was possible to download the full beetle species lists as .xls or .csv files in order to compare to species lists from western Europe and also to compare with GBIF.


Regards,
Ondřej Zicha   [08.07.2019 12:58:56]
[Odpovědět]
Dobrý den, je to babočka síťkovaná
Hana Frišonsová   [08.07.2019 12:17:51]
[Odpovědět]
Dobrý den, mám prosbu, nemůžu přesně určit jednoho motýla, kterého jsem vyfotila včera v Českém Středohoří. Myslím, že jde o bělopáska dvouřadého, ale nesedí mi dost přesně zbarvení a lépe to určit nedokážu, jsem amatér. Fotka je tady: https://www.instagram.com/p/Bzn3-u7oYli/
děkuji předem za odpověď
Ondřej Zicha   [12.05.2018 00:10:53]
[Odpovědět]
Petr Nita [ 11.05.2018 23:33:30 ]: Dobrý den, jak se to vezme. Máme strašně málo správců galerie a já většinu času musím věnovat programování, shánění financí, vyřizování emailů atd., a to vše bohužel jen ve volném čase po večerech, protože všichni se musímě nějak živit a z BioLibu žádné peníze nejsou, naopak. A jestli se koukám správně, zrovna Vy máte většinu obrázků potvrzenou. Takže prosím o trpělivost, věřím, že situace se nějak vyřeší.
Petr Nita   [11.05.2018 23:33:30]
[Odpovědět]
Mam dotaz: Funguje vůbec ten server? Poslal jsem už docela dávno fotky a pořad nejsou schválené. Připadá mi to, že je tady mrtvo... Nebo jsem na omylu?
Michal Krause   [03.01.2017 11:16:08]
[Odpovědět]
Ondřej Zicha [ 02.01.2017 13:16:53 ]:

Stane se :) Děkuji za rychlý zásah a vlastně za celý BioLib :)

Michal Krause
Ondřej Zicha   [02.01.2017 13:16:53]
[Odpovědět]
Michal Krause [ 02.01.2017 12:02:44 ]: Dobrý den,

děkuji mnohokrát za upozornění, už by to mělo být v pořádku. Bohužel posilvestrovské úpravy se zjevně neobešly bez drobných chyb.

Zdraví
Ondřej Zicha
Michal Krause   [02.01.2017 12:02:44]
[Odpovědět]
Dobrý den,

někdy v poslední době přestalo fungovat vyhledávání národních názvů čeledí a některých řádů. Například na slovo „šelmy“ je řád vrácen správně, ale pro „psovití“, „kočkovití“ atd. hledání přesměruje na stránku „soustava živé organismy Vitae“ (http://www.biolib.cz/cz/taxon/id/). Stejně tak nefunguje hledání některých řádů – např. „měkkozobí“. Hledání latinských a zřejmě i anglických názvů se zdá být v pořádku.

Michal Krause
fanouš   [02.10.2016 20:48:48]
[Odpovědět]
Dobrý večer. Snažím se sehnat kontakt na chovatele timálií. Můžete mně pomoct. Děkuji
Karl Pollak   [15.01.2016 10:16:19]
[Odpovědět]
Jiří Novák [ 02.01.2016 17:20:28 ]:
Myslím, že jsme všichni měli své fotografie odcizeny jednou či mnohokrát.
Většinou autor nesoudí, protože provinilec nemá dost hluboké kapsy aby mohl platit podstatné odškodné které by aspoň pokrylo náklady za advokáta.

Je taky zcela možné že se autor naštval nejen kvůli neoprávněnému použití, ale plagiarismu kde "kolega" předložil foto jako své vlastní.
Ondřej Zicha   [11.01.2016 17:11:12]
[Odpovědět]
Věslav Hudeczek [ 10.01.2016 08:07:49 ]: Dobrý den, je to tím, že vyhledávací algoritmus usoudí, že když hledaný text obsahuje diakritiku (ë), tak jde o národní název a ne vědecký a kvůli rychlejším výsledkům pak hledá jen v těch. Toto se děje pouze pokud zadáte hledaný text přímo do hledacího políčka v horní části stránky, jinak samozřejmě formulář hledá v tom, co je zaškrtnuto. Upravím to tak, aby to ë nepovažovalo za znak, který se ve vědeckých názvech nemůže vyskytnout. Děkuji za upozornění.
Věslav Hudeczek   [10.01.2016 08:07:49]
[Odpovědět]
Při zadání rodu Zignoëlla se objeví taxon nenalezen, ale při zadání čeledi Chaetosphaeriaceae, je rod v této čeledi uveden. Proč?
Jiří Novák   [02.01.2016 17:20:28]
[Odpovědět]
Nějak se mi to nezdá. Proč se autor prezentace nejprve nesnažil dohodnout s autorem fotek?
A že by si autor fotek nejprve nestěžoval autorovi prezentace? Nebo ředitelství školy?
Moje fotky se taky objevují všude možně na internetu, legálně tak v půlce případů. Pokud mi to stojí vůbec za to, řeším podobné případy domluvou.
Jana Daňhelová   [16.12.2015 13:37:01] Příspěvek zodpovězen
[Odpovědět]
Připojuji se do diskuze - spíš jen pro ilustraci - bylo to přesně jak říkáte - jeden ze starších kolegů objevil krásy výukových prezentací a nic zlého netuše, použil obrázky hmyzu z BioLibu. Dal je k dispozici studentům jako výukový materiál, bohužel na stránky školy - byť pod své jméno a nešlo se k nim dostat nikterak jednoduše. Mezitím došlo ke sloučení naší školy s jinou, předělání webu a na starých stránkách, kam už nikdo nechodil, tyto prezentace zůstaly. Teď nám přišel dáreček ve formě žaloby na 33 000,- Kč od advokáta autora použitých fotografií.S autorem by se možná dalo domluvit, ale řekl, že ho zastupuje advokátní kancelář a tím je to dáno. Tak máme celé prázdniny o čem přemýšlet a co řešit. A to všechno jen proto, že fotky byly fakt pěkné a názorné a že kolega chtěl studenty něco naučit. Nic za tu prezentaci nedostal, nebyly to tzv. šablony.
Jiří Vavřík   [05.12.2015 04:39:33] Příspěvek zodpovězen
[Odpovědět]
V lednu máme besedu v městské knihovně o včelách samotářkách.
Chci se zeptat jestli můžu při besedě promítnout fotky publikované v časopise Včelařství od autorů Libora Hudíka a Rudolfa Maceka ?
Děkuji za odpověď
Ondřej Zicha   [31.08.2015 22:30:21]
[Odpovědět]
Jiří Novák [ 31.08.2015 16:55:32 ]: Ahoj, vycházel jsem z textu v příručce "Vybrané otázky autorského práva pro potřeby škol" které lze stáhnout na adrese http://clanky.rvp.cz/wp-content/upload/p... a následně kontaktoval autorku textu se specifičtějším dotazem, cituji relevantní úryvek:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Můj dotaz: "Ve Vašem textu uvádíte "... lze si pořizovat rozmnoženinu pro osobní, popř. vlastní vnitřní potřebu. Např. je možné využít fotografie či obrázky z internetových verzí deníků a časopisů pro ilustraci v prezentaci zpracované pedagogem". Jen abych to správně chápal a tazatelům správně interpretoval - pro prezentace je možné bez domluvy s autorem využít jakoukoliv fotografii (ideálně však s uvedením autora a
zdroje) a je to podle zákona v pořádku. Co když ale pedagog chce nebo musí umístit prezentaci ke stažení třeba na web školy pro studenty či jiné pedagogy? Tam už se to jako vnitřní potřeba chápat nedá a je třeba se s jednotlivými autory domluvit, chápu to správně?"

Odpověď: ...Použití cizích obrázků či fotografií do prezentací bez svolení autorů je možné v rámci pravidel stanovených v § 31 odst. 1 písm. b) a zejm. c) autorského zákona, tj. půjde o užití při vyučování pro ilustrační účel, rozsah by neměl přesáhnout sledovaný účel a vždy by měl být uveden autor a zdroj (je-li to možné, tj. zejm. je-li u obrázku či fotografie uveden). Zjednodušeně řečeno, týká se to zejm. užití fotografií majících informační hodnotu, obsahujících doplňující informaci k textu prezentace (či odborného textu v učebním materiálu apod.). Problematické jsou především takové ty obrázky pro "pobavení", "zpestření" apod., u nichž mohou být výše zmíněná kritéria možná hůře splnitelná.

Forma vyučování není autorským zákonem vymezena, tudíž může jít i o různé formy distančního studia apod. Samozřejmě, jakmile se něco objeví na volně přístupných webových stránkách, je větší pravděpodobnost, že se autoři budou cítit více dotčeni na svých právech (ať už oprávněně či nikoli), než je tomu v případě použití fotek či obrázků tzv. off-line.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z čehož mi vyplývá, že učitelé se na použití fotografií do prezentací domlouvat s autory nemusí (byť to každého autora potěší a zvýší to jeho ochotu dávat fotografie na BioLib), ale jakmile jsou ty prezentace někde online, minimálně z toho může být velké mrzení. Někteří profesionální fotografové co znám jsou přímo zastupování firmami, které dohlíží na správné použití jejich fotografií a ty z pokut mají provizi a ta hranice mezi ilustračním/zpestřujícím použitím je neostrá, nerad bych některým právníkům křivdil, ale myslím si o nich svoje. Z pohledu těch fotografů to na druhou stranu chápu, protože obrázky se kradou nehorázně a když se někdo fotografováním živí, škody jsou velké a člověk to sám všechno nedokáže uhlídat. Ještě bych se vrátil k těm DUMům, sice nevím, zda je to ještě aktuální, ale byl to projekt z peněz EU, kdy školy dostávaly za vypracování DUMů odměny, takže tam je řekl bych použití fotografií bez domluvy s autory (pokud nejsou fotky ve svobodné licenci) předem vyloučeno. A k těm táborům, asi je to zase věc názoru, já bych to bral jako vyučování, ale záleží na řadě faktorů, například zda je to hlavní náplň nějakého placeného kurzu, nebo přednášející dostane finanční odměnu, pak by to asi v pořádku nebylo.
Jiří Novák   [31.08.2015 16:55:32]
[Odpovědět]
Čau Ondro,
to je zajímavé. To slyším poprvé. A vztahuje se to i na přednášky pro děti mimo školu? Například na táboře?
 
Záznam 1 až 20 z 140  
[1] 2 3 4 5 6 7